На сьогодні немає механізму виїзду з небезпечних територій, якщо батьки категорично відмовляються від евакуації з дітьми
Анастасія Шепеленко, адвокат, членкиня Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ
Шепеленко Анастасія
24.03.2023

На сьогодні немає механізму виїзду з небезпечних територій, якщо батьки категорично відмовляються від евакуації з дітьми – Анастасія Шепеленко

20 березня 2023 року під час круглого столу «Захист прав дітей у воєнний час: сучасні виклики, загрози та шляхи їх подолання» член Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Анастасія Шепеленко виступила з доповіддю щодо тимчасового переміщення (евакуації) сімей з дітьми та форм інституційного догляду за дітьми в умовах воєнного стану.

У заході взяла участь делегація Національної ради адвокатів Франції, яка на запрошення Національної асоціації адвокатів України з робочим візитом перебуває в Україні з моніторинговою місією стану захисту прав дітей з фокусом у воєнному часі.

Дискусію відкрила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Анастасія Шепеленко зробила огляд законодавства, яке регулює питання евакуації дітей з небезпечних територій, а також окреслила механізми забезпечення умов їх перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами держави.

Окремо Анастасія Шепеленко зупинилась на питанні, коли батьки категорично відмовляються від виїзду з дітьми з небезпечних територій. Вона наголосила, що на сьогодні існує пряма загроза їх життю та здоров'ю, порушуються фактично всі можливі права дитини. Дитина жодним чином не може себе захистити в такій ситуації. Обов’язок держави – оберігати життя і здоров’я дитини. Проте, в органах державної влади фактично немає механізму дій при відмові батьків від евакуації дитини – без згоди батьків дитину забрати не можуть.

07 березня 2023 року Кабінет Міністрів України схвалив механізм так званої примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій. Згідно даної Постанови КМУ, особу фактично інформують про неможливість відмови від обов’язкової евакуації у примусовий спосіб з одним з батьків, особою, яка їх замінює, або іншим законним представником та попереджають про відповідальність, передбачену законодавством України. Мова про примусове роз’єднання дитини з родиною не йде. Як будуть діяти поліцейські та військові, якщо батьки категорично будуть відмовлятися від виїзду з дітьми – на сьогодні не визначено, підсумувала Анастасія Шепеленко.