Втрати українського бізнесу: чи можна розраховувати на компенсацію? – Анастасія Сербіна
Анастасія Сербіна, адвокат, заступниця Голови комітету НААУ з питань правового регулювання органів місцевого самоврядування
Сербіна Анастасія
12.05.2023

У Вищій школі адвокатури відбувся захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Втрати українського бізнесу: чи можна розраховувати на компенсацію?», який провела Анастасія Сербіна, адвокат, заступниця Голови комітету НААУ з питань правового регулювання органів місцевого самоврядування.

Станом на сьогодні існує досить розгалужена нормативно-правова база, яка в одному законодавчому акті не надає відповіді на всі запитання.

Після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України були прийняті важливі підзаконні нормативно-правові акти, які надають бачення стосовно компенсації для юридичних осіб:

• Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затверджений Постановою КМУ від 20.03.2022 року № 326;

• Методика визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією РФ, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності, затверджена Наказом Міністерства економіки України та Фонду державного майна України від 18.10.2022 року № 3904/1223 (далі – Методика від 18.10.2022 року № 3904/1223).

Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» від 20.03.2022 № 326 шкода та збитки, завдані Україні внаслідок збройної агресії РФ, мають оцінюватися від 19.02.2014 року та повинні здійснюватися окремо за різними напрямами.

1. Втрати житлового фонду та об’єктів благоустрою;

2. Втрати об’єктів громадських будівель;

3. Втрати об’єктів житлово-комунального господарства;

4. Шкода, завдана земельним ресурсам;

5. Втрати надр;

6. Збитки, завдані водним ресурсам;

7. Втрати лісового фонду;

8. Втрати інфраструктури;

9. Втрати енергетичної інфраструктури.

Ще однією категорією втрат є втрати установ та організацій (крім установ та організацій оборонно-промислового комплексу), яка включає втрати установ та організацій усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна.

Відповідальні за даною категорією – обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану – військові адміністрації).

Оцінюється вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна установ та організацій недержавної форми власності (реальні збитки) та упущена вигода установ та організацій недержавної форми власності.

Детально лектор зупинилася на розгляді економічних втрат підприємств, у т.ч. господарських товариств, крім оборонно-промислового сектору, які прямо стосуються українського бізнесу.

Механізм оцінки (визначення розміру) збитків, завданих підприємствам, установам, організаціям та іншим суб’єктам господарювання всіх форм власності внаслідок збройної агресії, оцінки (визначення розміру) упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності зазначеними суб’єктами господарювання, а також оцінки потреб у відновленні майна суб’єктів господарювання станом на дату оцінки, яка є датою не раніше ніж 23 лютого 2022 року, визначений Методикою від 18.10.2022 року № 3904/1223.

Йдеться про:

1. Фактичні втрати:

• Знищення майна;

• Пошкодження майна;

• Втрати фінансових активів.

2. Упущену вигоду від неможливості чи наявності перешкод у провадженні господарської діяльності.

У такому разі оцінюється:

• вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств недержавної форми власності;

• вартість втрачених фінансових активів підприємств недержавної форми власності;

• упущена вигода підприємств недержавної форми власності;

• втрати підприємств недержавної форми власності від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.

Оцінка збитків може здійснюватися шляхом проведення:

• незалежної оцінки збитків, яка забезпечується суб’єктами оціночної діяльності - суб’єктами господарювання, визнаними такими Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»;

• судової експертизи (експертне дослідження), що пов’язана з оцінкою збитків, та діяльністю судових експертів, що пов’язана з оцінкою майна. При цьому в дослідницькій частині висновку експерта відображаються всі процедури, пов’язані з оцінкою збитків, що визначені Методикою.

За умовну грошову одиницю приймають долар США. Отриманий результат в еквіваленті умовної грошової одиниці переводять у гривневий еквівалент за курсом Національного банку України на дату оцінки.

Визначення розміру збитків у вартісному виразі відбувається шляхом обрахування:

• Ринкової вартості;

• Вартості заміщення;

• Вартості відтворення;

• Валової вартості девелопменту.

Джерелом інформації для оцінки є:

• Огляд об’єкта оцінки;

• Документація;

• Пояснення;

• Додаткові відомості, необхідні для проведення оцінки.

Огляд об’єкта проводиться з урахуванням режимних обмежень та за умови наявності доступу до такого об’єкта (на дату оцінки здійснено розмінування, доступ до майна наявний, безпечний та інше).

Згідно Методики від 18.10.2022 року № 3904/1223, упущеною вигодою є розмір накопиченого протягом визначеного періоду часу прибутку, що його міг отримати власник (балансоутримувач, користувач) пошкодженого, втраченого та (або) знищеного майна за умови, що майно не було пошкоджене, знищене або втрачене внаслідок збройної агресії.

Строки для упущеної вигоди:

• дати знищення, втрати або пошкодження майна + 3 місяці після завершення воєнного стану;

• необхідний для підготовки місця розташування активу до відновлення;

• строк технічного відновлення активу до стану, у якому він перебував на дату заподіяння шкоди.

Чи може юридична особа розраховувати на компенсацію за знищену/пошкоджену нерухомість? – відповідь на це питання у тематичному матеріалі від Advocat Post: https://cutt.ly/06cXt9y

Відеофрагмент доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: https://cutt.ly/G6cXdoE

Цікаві публікації лектора:

• Шляхи отримання компенсації за зруйноване чи пошкоджене майно фізичних осіб. https://cutt.ly/d6cXlUZ

• Право на компенсацію зруйнованого чи пошкодженого майна фізичних осіб. https://cutt.ly/b6cXnpI

Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://cutt.ly/g9AAiVQ