Супровід виконання рішень про стягнення судового збору на користь держави
Матеріал підготувала Тетяна Рабко, адвокат, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності
Рабко Тетяна
09.07.2025

У практиці адвоката нерідко виникають ситуації, коли клієнт — позивач або відповідач — звільнений від сплати судового збору або інших судових витрат. Водночас, відповідно до процесуального законодавства, це не звільняє іншу сторону від обов’язку компенсувати понесені державою витрати.

Так, стаття 141 Цивільного процесуального кодексу України визначає, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, стаття 129 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про судовий збір», передбачено перелік суб’єктів, які користуються пільгами щодо сплати судового збору.

Таким чином, у випадках, коли сторону судового спору звільнено від сплати судового збору, у судовому рішенні зазначається про його стягнення з іншої сторони на користь держави.

Згідно статті 129 1 Конституції України судове рішення є обов’язковим до виконання.

Функціонал розділу «Виконавчі документи» в підсистемі «Електронний суд» надає можливість здійснення онлайн-оплати за виконавчим документом, зокрема у випадках, коли стягувачем є державна установа (наприклад, суд, територіальне управління ДСА України, ДСА України), відповідно до реквізитів, зазначених у виконавчому документі.

Для здійснення онлайн-оплати необхідно відкрити виконавчий документ у розділі «Виконавчі документи» в підсистемі «Електронний суд та натиснути кнопку «Сплатити». На сторінці оплати буде запропоновано кілька варіантів здійснення платежу. Рекомендується уважно перевірити вказану інформацію, зокрема призначення платежу. Після обрати зручний спосіб оплати та дотримуватись інструкцій платіжного сервісу. Після успішного завершення операції на екрані з’явиться відповідне підтвердження. Першоджерело https://surl.li/tcfmqe

Також оплату можна здійснити через будь-який онлайн-банкінг або безпосередньо у відділенні банку за реквізитами, зазначеними на офіційному вебсайті «Судова влада України». Актуальні реквізити для сплати судового збору на користь держави розміщено на сторінці відповідного суду в розділі «Громадянам» → Сплата судового збору за рішеннями про стягнення судового збору на користь держави. У разі здійснення оплати таким способом, платіжну інструкцію необхідно надати до суду для долучення до матеріалів справи.

Оригінал документа про сплату судового збору, штрафу (як засобу процесуального примусу) в паперовій та/або електронній формі приєднується до матеріалів судової справи (кримінального провадження). Перед надсиланням виконавчого документа відповідальний працівник суду перевіряє стан добровільної сплати боржником судового збору, штрафу (як засобу процесуального примусу) та інших платежів до бюджету. У разі виконання боржником постанови про накладення штрафу в добровільному порядку в терміни визначені законодавством, сплативши судовий збір та штраф у підсистемі "Електронний суд" через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія), відповідальний працівник, який контролює своєчасність та повноту повідомлень про виконання судових рішень, перевіряє інформацію в АСДС про факт надходження сплати в електронній формі, що надійшли через інформаційну взаємодію. Відповідальний працівник на підставі перевіреної інформації в АСДС, що надійшла через інформаційну взаємодію, на виконавчому документі проставляє відмітку про добровільне виконання із зазначенням дати сплати боржником, номера платіжного документа, суми сплати, способу оплати, підпису відповідального працівника, дати зробленого запису. (Пункт 12 розділу XIX. Звернення судових рішень до примусового виконання Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України)

У цьому процесі адвокат може відігравати важливу роль, допомагаючи клієнту перевірити факт сплати судового збору або штрафу, а також забезпечити належне оформлення й подання відповідних платіжних документів до суду. Використання функціоналу підсистеми «Електронний суд» спрощує ці дії, дозволяючи своєчасно здійснювати оплату та сприяти ефективному виконанню судового рішення відповідно до вимог чинного законодавства.