Особливості видачі виконавчого документу, що підлягає виконанню Казначейством в огляді судової практики
Матеріал підготувала Тетяна Рабко, адвокат, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності
Рабко Тетяна
07.10.2025

В рішенні від 16 вересня 2025 року по справі № 260/2445/25 (https://surl.li/tktlqm) Львівський окружний адміністративний суд зазначив, що у разі якщо виконавчий документ підлягає виконанню Казначейством або його територіальними органами, в такому випадку стягувач подає до вказаних органів оригінал виконавчого документа в паперовій формі.

Обставини справи

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Закарпатського окружного адміністративного суду.

16.06.2025 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій вказує, що у справах: №260/5685/24, №260/5498/24, №260/5501/24, №260/10504/23, №260/9576/23, №260/8107/23 Закарпатським окружним адміністративним судом не видано виконавчі листи позивачеві, а у справах №260/11061/23, №260/11063/23, №260/9701/23, №260/8122/23 №260/7228/23 некоректного заповнено відповідні атрибути працівником апарату Закарпатського окружного адміністративного суду в автоматизованій системі документообігу, що призвело до того, що інформація про дані виконавчі документи не відображається у розділі "Виконавчі документи" у кабінеті користувача Електронного Суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного їх правового регулювання.

Згідно п. 15.16 Перехідних положень КАС України суд видає виконавчі документи в паперовій або електронній формі.

Згідно пп.18.1 п.18 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: 18.1) оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.

Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається;

Аналогічні положення містяться в Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах затвердженою наказом ДСА України №814 від 20.08.2019 року. Відповідно до пункту 4 розділу XIX вказаної Інструкції, оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі, в порядку визначеному процесуальним законодавством. Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається

За наведеного правового регулювання суд враховує, що нормами процесуального законодавства України передбачено, що особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Протягом п`яти днів після набрання судовим рішенням законної сили копія (текст) виконавчого документа надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу, або, у разі її відсутності, рекомендованим чи цінним листом.

Тобто у разі не надходження протягом п`яти днів після набрання судовим рішенням законної сили письмової заяви від стягувача про отримання виконавчого документа в паперовій формі, то в такому випадку суд вручає виконавчі документи в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету стягувача/боржника (у разі їх наявності).

Суд встановив, що у справах №260/11061/23, 260/11063/23, 260/9701/23, 260/8122/23, 260/7228/23 представник позивача подав заяви про видачу виконавчих листів у паперовій формі. За відповідними заявами виконавчі листи у вищевказаних справах видані представнику позивача, що позивач визнає.

Оскільки одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається, тому такі виконавчі документи правомірно не були видані також в електронній формі та, відповідно, не направлялись до електронного кабінету стягувача/боржника.

Механізм безспірного списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників органами Казначейства визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі Порядок № 845).

Згідно із пунктом 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення коштів з рахунків боржників, або за його місцем знаходження, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 845 передбачено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб, зокрема, оригінал виконавчого документа.

При цьому, пунктом 2 Порядку № 845 визначено, що виконавчі документи оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Законом України від 29.06.2023 № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» внесені зміни, в т.ч., до перехідних положень процесуальних кодексів України в частині забезпечення можливості судами видавати виконавчі документи в паперовій або електронній формі. Так, до дня функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів, оформлення і видача виконавчих документів здійснюється судами, які ухвалили відповідне рішення, в паперовій або електронній формі.

Наказом Державної судової адміністрації України та Міністерства юстиції України від 14.06.2022 № 177/2370/5 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих документів.

Згідно з документом він набирає чинності з дня офіційного опублікування, крім пункту 1 наказу, який набирає чинності через 30 днів із дня опублікування повідомлення про початок функціонування Реєстру в газеті "Голос України" та на вебпорталі судової влади України.

Кабінет Міністрів України 21.01.2025 видав розпорядження № 47-р «Про продовження строку реалізації Національної стратегії розв`язання проблеми невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство, установа, організація, на період до 2025 року та плану заходів щодо її реалізації». Вказаним розпорядженням затверджено План заходів щодо реалізації Національної стратегії розв`язання проблеми невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство, установа, організація, на період до 2027 року. Згідно вказаного плану опублікування повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті Голос України та на офіційному веб-порталі судової влади України очікується у IV кварталі 2025 р.

Отже, Єдиний державний реєстр виконавчих документів знаходиться в процесі створення, але на час виникнення та вирішення спору повністю не запущений.

Листом від 19.10.2023 № 15-12512/23 Державною судовою адміністрацією України надано судам та територіальним управлінням Державної судової адміністрації роз`яснення щодо порядку видачі та пред`явлення до виконання виконавчих документів в електронній формі. Так, у разі якщо виконавчий документ підлягає виконанню Казначейством або його територіальними органами, то в такому випадку необхідно видавати виконавчі документи в паперовій формі через відсутність автоматизованої електронної взаємодії з інформаційними ресурсами Казначейства та його територіальних органів.

Порядок № 845 не містить правових норм щодо можливості подання до органів Казначейства виконавчих документів в електронній формі та/або підписаних кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та не містить норм щодо виконання таких документів органами Казначейства.

Таким чином, у разі якщо виконавчий документ підлягає виконанню Казначейством або його територіальними органами, в такому випадку стягувач подає до вказаних органів оригінал виконавчого документа в паперовій формі.

Суд встановив, що у справах №260/5685/24, 260/5498/24, 260/5501/24, 260/10504/23, 260/9576/23, 260/8107/23 рішення у яких набрали законної сили, виконавчі листи не видавались.

Покликання відповідача на неподання позивачем заяви про видачу виконавчих листів у цих справах як підставу для їх невидачі не заслуговує на увагу.

Оскільки положення КАС України передбачають можливість виготовлення виконавчих листів в електронній формі (без заяви стягувача) або в паперовій формі (за заявою), відповідач вправі обрати одну з можливих (правомірних) форм видачі виконавчого листа з врахуванням суб`єкта виконання. Проте, на думку суду, відповідач не може покликатись на відсутність заяви позивача як підставу для невидачі виконавчого документа.

Отже, бездіяльність відповідача щодо невидачі позивачу виконавчих документів у справах №№ 260/5685/24, 260/5498/24, 260/5501/24, 260/10504/23, 260/9576/23, 260/8107/23 є протиправною.

Суд враховує, що 07.04.2025 позивач подав позовну заяву, у якій вказав, що бажає отримати виконавчі листи у справах за його позовом, рішення у яких набрали законної сили в електронному вигляді, проте з додаткових пояснень відповідача слідує, що такі до цього часу не видані.

З огляду на доводи сторін у заявах по суті справи, встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Визнано протиправною бездіяльність Закарпатського окружного адміністративного суду щодо невидачі ОСОБА_1 виконавчих документів у справах №№ 260/5685/24, 260/5498/24, 260/5501/24, 260/10504/23, 260/9576/23, 260/8107/23.

Зобов`язано Закарпатський окружний адміністративний суд видати ОСОБА_1 виконавчі документи у справах №№ 260/5685/24, 260/5498/24, 260/5501/24, 260/10504/23, 260/9576/23, 260/8107/23.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.