Ненадання доступу до електронної справи як порушення права на справедливий суд
Матеріал підготувала Тетяна Рабко, адвокат, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності
Рабко Тетяна
15.07.2025

В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02 липня 2025 року по справі № 338/865/24 (https://surl.li/vnwwne) констатує, що саме через невиконання судом першої інстанції приписів пункту 43 розділу ІІІ Положення про ЄСІТС відповідач не мав доступу до матеріалів справи, а в силу приписів частини шостої статті 251 КАС України, дата оприлюднення судового рішення не вважається днем вручення судового рішення учаснику справи.

Обставини справи

Ключовими аргументами заявника касаційної скарги є доводи:

- щодо некоректного внесення інформації щодо ЄДРПОУ Департаменту патрульної поліції працівником суду першої інстанції, через що відповідач не мав доступу до процесуальних документів суду першої інстанції, що підтверджується наданими скріншотами з його електронного кабінету;

- наслідком такої помилки стало неотримання відповідачем рішення суду першої інстанції через підсистему «Електронний суд».

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п`ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої Ради правосуддя України від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, з метою вдосконалення порядку ведення діловодства в місцевих та апеляційних судах України, наказом Державної судової адміністрації України від 20 серпня 2019 року № 814 затверджено Інструкцію з діловодства в місцевих та апеляційних судах України (далі - Інструкція з діловодства), яка визначає загальні правила ведення діловодства в місцевих та апеляційних судах України, регламентує порядок роботи з документами з моменту їх надходження та, зокрема, встановлює порядок автоматизованої (електронної) обробки, обліку та контролю документів, судових справ за допомогою автоматизованої системи документообігу суду (далі - АСДС) і ведення діловодства в паперовій формі.

За умовами абзацу 2 пункту 2 розділу ІІ «Приймання та реєстрація документів» Інструкції з діловодства реєстрація в АСДС здійснюється відповідно до вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30, із змінами (далі - Положення про АСДС).

Відповідно до пункту 1.4.1. Положення про АСДС у місцевих та апеляційних адміністративних судах, Вищому адміністративному суді України використовується комп`ютерна програма «Діловодство спеціалізованого суду», розроблена адміністратором автоматизованої системи для судів адміністративної юрисдикції.

Пунктом 2.2.2. Положення про АСДС передбачено, що на кожний вхідний, у тому числі процесуальний, документ в автоматизованій системі створюється реєстраційна картка, яка містить інформацію щодо реквізитів та руху документа. Особливості заповнення реєстраційної картки визначаються відповідними інструкціями з діловодства.

За правилами пункту 18 розділу ІІ «Приймання та реєстрація документів» Інструкції з діловодства внесення інформації до АСДС, у тому числі про рух судової справи, в обов`язковому порядку здійснюється відповідальним працівником апарату суду відповідно до його функціональних обов`язків.

На виконання пунктів 9, 24, 45 Положення про ЄСІТС затверджено Інструкцію користувача Електронного суду ЄСІТС (далі - Інструкція користувача ЕС) та Інструкцію користувача електронного кабінету ЄСІТС (далі - Інструкція користувача ЕК).

Пунктом 2.2 розділу 2 «Загальні положення» Інструкції користувача ЕС передбачено, що Електронний суд забезпечує можливість користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей підсистеми ЄСІТС реалізованого функціоналу створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, інших органів та установ у системі правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.

Після надсилання засобами ЕС процесуальних та інших документів особа може у власному Електронному кабінеті відслідковувати рух та стан розгляду документів у суді або в органі та установі в системі правосуддя. Відомості про доставку документа, його реєстрацію та інші відомості щодо розгляду справ відповідно до наявних технічних можливостей підсистем ЄСІТС надсилаються в автоматичному режимі до Електронного кабінету користувача, від імені якого подавалися документи. У випадку надання користувачем електронної довіреності інформація про результати розгляду документів надсилається до Електронного кабінету довірителя та повіреного (повірених) (пункт 2.14 розділу 2 «Загальні положення» Інструкції користувача ЕС).

До Електронного кабінету надсилаються документи у справі лише в разі наявності ідентифікаційних даних користувача (учасника справи), внесених до автоматизованої системи діловодства (пункт 2.26 розділу 2 «Загальні положення» Інструкції користувача ЕС).

Процедура реєстрації справи здійснюється відповідно до пункту 13.2. розділу 13 «Взаємодія ЕС та комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» Інструкції користувача ЕС.

Так, за правилами підпункту 13.2.5. пункту 13.2. указаного розділу Інструкції користувача ЕС працівнику суду, що вносить інформацію, необхідно слідкувати за коректністю створення Картки на особу. Якщо в Картці на особу в полі « ЄДРПОУ/ІПН» вказано РНОКПП фізичної особи (10 цифр), в правій частині картки на особу необхідно встановити прапорець у полі «Фізична особа», якщо в Картці на особу в полі « ЄДРПОУ/ІПН» вказано ЄДРПОУ (8 цифр) - в правій частині картки на особу необхідно встановити прапорець у полі «Юридична особа».

У випадку некоректного заповнення вказаних полів система не дозволить ідентифікувати в повній мірі користувача, а, відповідно, й не буде надано можливості перегляду матеріалів справи в кабінеті (підпункт 13.2.6. розділу 13 «Взаємодія ЕС та комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» Інструкції користувача ЕС).

Подібне питання вже вирішувалося судом у межах розгляду справи № 380/29354/23 (постанова від 10 жовтня 2024 року), в якій Верховний Суд констатував, що основною умовою відображення документів у справі в кабінеті користувача є внесення відповідальними працівниками суду правильної інформації щодо його ЄДРПОУ/РНОКПП/ІПН до відомостей учасника справи в автоматизованій системі документообігу суду. І саме на працівника суду покладено обов`язок правильно указати інформацію щодо ідентифікації користувача Електронного кабінету.

Наслідком невиконання такого обов`язку є відсутність в учасника справи можливості перегляду матеріалів справи в його кабінеті, у тому числі і можливість вчасно бути обізнаним з рухом справи, зокрема, з прийнятим процесуальним рішенням та необхідністю усунути недоліки, визначені судом.

За такого правового урегулювання, Верховний Суд у справі № 380/29354/23, з-поміж іншого, указав, що у випадку внесення відповідальним працівником суду некоректної інформації щодо ідентифікації особи користувача, повідомлення про доставлення електронного листа, сформоване через автоматизовану систему документообігу такого суду, не може розцінюватися як належний доказ, що свідчить про дату вручення судового рішення учаснику справи з використанням підсистеми «Електронний суд».

Аналогічну правову позицію за подібних обставин висловлено Верховним Судом у постанові від 06 лютого 2025 року (справа № 521/22664/23).

Відмовляючи у поновленні пропущеного процесуального строку та у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції в ухвалі від 18 листопада 2024 року указав, що УПП в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції немає статусу юридичної особи, тому у підсистемі «Електронний суд» зареєстровано міжрегіональний територіальний орган Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646). За таких обставин, суд апеляційної інстанції урахував, як доказ дати отримання судового рішення, наявну в матеріалах справи довідку Богородчанського районного суду Івано-Франківської області про доставку електронного документу в електронному вигляді до «Електронного кабінету» УПП в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції (а.с. 62).

З таким висновком суду апеляційної інстанції не можна погодитися, адже в указаній довідці відсутня інформація щодо коду ЄДРПОУ отримувача і як сам указав суд апеляційної інстанції УПП в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції немає статусу юридичної особи, проте саме УПП в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції зазначено як адресат у довідці суду першої інстанції.

Інформації про те, що судове рішення було направлене до «Електронного кабінету» Департаменту патрульної поліції довідка Богородчанського районного суду Івано-Франківської області також не містить.

Ураховуючи те, що наданою скрін-копією «Електронного кабінету» підтверджується інформація щодо ненадання доступу до матеріалів справи № 338/865/24 судом першої інстанції через відсутність коду ЄДРПОУ, і УПП в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції неодноразово на цьому наголошувало, Верховний Суд констатує, що саме через невиконання судом першої інстанції приписів пункту 43 розділу ІІІ Положення про ЄСІТС відповідач не мав доступу до матеріалів справи, а в силу приписів частини шостої статті 251 КАС України, дата оприлюднення судового рішення не вважається днем вручення судового рішення учаснику справи.

За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновків щодо неврахування судом апеляційної інстанції наявних у справі доказів неповідомлення учасника справи про судове рішення та неправильного застосування процесуального законодавства щодо вручення судового рішення.