Виїзд студентів за кордон в умовах воєнного стану: Георгій Попов
Підсумки вебінару
Попов Георгій
27.12.2022

Георгій Попов – адвокат, доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального процесу та криміналістики Академії адвокатури України, провів у Вищій школі адвокатури НААУ вебінар на тему: «Виїзд студентів за кордон в умовах воєнного стану».

Стаття 33 Конституції України гарантує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, встановлених законом.

Стаття 65 Основного закону визначає захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів обов’язком громадян України.

Правові основи, порядок здійснення прикордонного контролю, умови перетинання державного кордону України визначені Законом України «Про прикордонний контроль».

Питання відстрочки від призову на військову службу та під час мобілізації врегульовані Законами «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу».

Станом на сьогодні практика щодо перетину державного кордону студентами є досить неоднозначною, так само наявні розбіжності в правових нормах та є неоднозначним тлумачення Державної прикордонної служби.

У березні поточного року Державна прикордонна служба підготувала Роз’яснення, в якому пояснила, що громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти – стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в Україні не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Проте ця категорія громадян не має права виїжджати за кордон, так як ця категорія зазначена в абзаці другому частині третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не у частині першій цієї статті. А тому, відповідно до пункту 2-6 Правил, така категорія громадян не має права виїжджати за межі території України.

Листом Генерального штабу ЗСУ від 24 березня 2022 року органами військового управління надано вказівку територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки стосовно призовників та військовозобов’язаних, яким надано відстрочку від призову для продовження навчання, зокрема за кордоном, у відповідності до статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та абзацу 18 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у військово-облікових документах зробити відповідні записи щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), та надання дозволу відповідного керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон.

Рішення про відмову в перетині державного кордону складаються за формами затвердженими Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2010 року № 967. Морально форми такого рішення є застарілими, оскільки не відповідають вимогам сьогодення. З аналізу рішень Державної прикордонної служби можна помітити, що досить часто відмовляється у виїзді на підставі Указу Президента «Про введення воєнного стану в Україні», Закону «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» та Закону «Про військовий обов’язок та військову службу». Однак таке аргументування не є правильним та вимагає зазначення конкретної підстави для відмови, зазначення конкретного документа, якого не вистачає, і норми закону, яка не дозволяє виїхати студентові з України.

Як випливає із аналізу судової практики, до документів, що надають право виїзду за кордон відносяться:

 • студентський квиток або студентська віза;
 • перекладені та нотаріально завірені документи, що підтверджують навчання в іноземному виші;
 • військово-облікові документи із записом про надання відстрочки від призову;
 • довідка, видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів освіти за кордоном.

За незаконний перетин кордону України передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність:

 1. Адміністративна – стаття 204-1 КУпАП (незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України);
 2. Кримінальна – стаття 332 КК (незаконне переправлення осіб через державний кордон України), стаття 335 КК (ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу), стаття 336 КК (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період), стаття 358 КК (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів), стаття 368 КК (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), стаття 369 КК (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі).

Сьогодні законодавство, яке врегульовує аналізовані правовідносини, є динамічним, а отже, здійснюючи захист прав та інтересів громадян і обґрунтовуючи свою правову позицію, вкрай необхідно звертати увагу на можливі зміни у зазначеній сфері.

Тому, хто виїжджає, слід дотримуватися таких порад:

 • Отримати консультацію перед виїздом за кордон;
 • Уникати сумнівних «схем» виїзду;
 • Опрацювати нормативну базу;
 • Сформувати пакет документів.

Відеофрагмент доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: https://bit.ly/3FKSSRZ

Розлогий огляд доступний у тематичному матеріалі від Advokat Post: https://bit.ly/3VIMDnX

Цікаві публікації лектора:

 • Відмова від обвинувачення у провадженнях пов’язаних з домашнім насильством. https://bit.ly/3v8v2ut
 • Сексуальне насильство щодо дітей в умовах збройного конфлікту.http://bit.ly/3u2Irnm

Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://bit.ly/3gl0otC