Відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я при виконанні трудових обов’язків
Правовий порадник для працівників та роботодавців
Поліщук Вікторія
02.02.2023

У постанові від 18.01.2023 р. у справі № 210/2558/22 Дніпровський апеляційний суд досліджував матеріали справи про відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я при виконанні трудових обов’язків у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Робота у шкідливих умовах спричинила шкоду здоров’ю, у зв’язку з чим рішенням ЛЕК Українського НДІ промислової медицини 22.02.2022 р. було встановлено професійне захворювання. Висновком МСЕК від 26.07.2022 р. Позивачу встановлена втрата професійної працездатності в розмірі 20% безстроково. Причиною професійного захворювання є робота протягом 24 років 7 місяців в умовах впливу шкідливих факторів. Позивач вважає, що профзахворювання виникло з вини керівництва «АрселорМіттал Кривий Ріг», яке не забезпечило безпечні умови праці і порушили вимоги ст. 153 КЗпП України та ст. 13 Закону України «Про охорону праці», що підтверджується актом розслідування хронічного професійного захворювання від 17.05.2022 р.

Суд зазначає, що роботодавець ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» під час роботи позивача допустив перевищення гранично допустимого рівня концентрації небезпечних та шкідливих факторів виробничого середовища та важкої праці.

При встановленні можливої суми відшкодування в грошовому еквіваленті суд зіставляє глибину фізичних і моральних страждань, та суму заявлених компенсацій. При цьому враховуються: загальні страждання, психологічний і фізичний стан потерпілого, погіршення функціонування його певних органів. Глибина переживань, викликаних ушкодженням здоров’я, ставиться в залежність від самої особи, тому призначення компенсації моральної шкоди полягає і в тому, аби певною мірою відновити втрату щастя особи і можливості насолоджуватися життям тепер і в майбутньому.

Визначаючи розмір моральної шкоди, судом враховано конституційну значимість здоров’я, як невідчужуваного і нерушимого блага, що належить людині від її народження й охороняється державою, беручи до уваги конкретні обставини справи, тяжкість ушкодження здоров’я, рівень фізичного болю під час її заподіяння, ступінь втрати професійної працездатності, пов’язані з цим фізичні і моральні страждання позивача, їх глибину, істотність вимушених змін у життєвих стосунках і наслідків, що настали, колегія суддів приходить до висновку, що належним розміром відшкодування моральної шкоди ОСОБА_1 та достатньою сатисфакцією зазначених моральних страждань є 60 000,00 грн.

Отже, у разі наявності аналогічних справ під час обґрунтування розміру моральної шкоди потрібно:

1. Зазначати про обставини, які мають суттєве значення: характер, глибину і обсяг фізичних та душевних страждань, яких певна особа постійно зазнає у зв’язку із хронічними професійними хворобами;

2. Зазначати про відсоток втрати працездатності;

3. Вказувати про тяжкість ушкоджень здоров’ю, вимушених змін її життєвих умов, час та зусилля, які необхідні для відновлення попереднього стану.

Вказані висновки узгоджуються із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 05.12.2018 року у справі № 210/5258/16-ц (провадження № 14-463цс18) у постанові від 23.01.2019 року у справі № 210/2104/16-ц (провадження № 14-597цс18) та у постанові від 20.11.2019 року у справі № 210/3177/17 (провадження № 14-288цс19).

Матеріал підготувала Вікторія Поліщук, адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівник Центру трудового права ВША НААУ

Публікації лектора:

1. Використання аутстафінгу персоналу українськими підприємцями. https://cutt.ly/39PhFDL

2. Звільнення за прогул. https://cutt.ly/X9kAwup

3. Написання заяви про звільнення за угодою сторін під психологічним тиском: практика Верховного Суду. https://cutt.ly/z9kP4mp