Які зміни у строках звернення до суду у трудових спорах?
Наталія Матвійчук, адвокат, юрист практики вирішення судових спорів GOLAW, член Комітету з трудового права НААУ
Матвійчук Наталія
23.03.2023

У 2022 році було внесено зміни до Кодексу законів про працю України в частині строків звернення до суду у трудових спорах.

За загальним правилом встановлено тримісячний строк для звернення працівником із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду. Такий строк розраховується з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

Особливості щодо строку визначено для спорів у справах про звільнення, а саме: місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення.

Важливо, що із КЗпП України виключено норму щодо необмеженого строку на звернення до суду з позовами про стягнення зарплати.

Так, у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, передбачено тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.

Обмеження строку звернення до суду з позовами щодо стягнення заробітної плати є досить суттєвою зміною, адже раніше такі позови не обмежувалися будь-яким строком.

Крім того, у разі пропуску вказаних строків з поважних причин, суд може поновити ці строки, якщо з дня отримання копії наказу про звільнення або письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, минуло не більше одного року. Раніше таких обмежень щодо порядку поновлення строку не було.

Разом з тим, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), вищевказані строки звернення до суду у трудових спорах продовжуються на строк дії такого карантину. Станом на сьогодні на території України карантин встановлено до 30 квітня 2023 року.

Підготувала Наталія Матвійчук, адвокат, юрист практики вирішення судових спорів GOLAW, член Комітету з трудового права НААУ