Активи та угоди в метавсесвіті
Матеріал підготував Сергій Лисенко – член Ради Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів, що діє в складі НААУ
Лисенко Сергій
13.07.2022

Угоди в метавсесвіті – що це за маячня така з голлівудських фільмів? Так я подумав в листопаді 2021 року, коли вперше про них почув.

Занурюючись у тему, розумію, що вчорашнє фантастичне майбутнє – це вже сьогодення.

Як би ми не ставилися до віртуального світу, але він вже є об’єктивною реальністю.

Отже, до вашої уваги короткий огляд метавсесвіту та можливої ролі адвоката в ній.

Що таке метавсесвіт?

У найбільш ідеалістичному уявленні метавсесвіт — це віртуальний світ, який пропонує досвід, паралельний реальному світу, з потенціалом розширення можливостей.

У більшості випадків має свою віртуальну економіку, засновану на децентралізованих фінансах (DeFi), де користувачі обмінюються віртуальними активами за допомогою криптовалюти.

До метавсесвітів можемо віднести ігрові проєкти, як Decentraland, Fortnite, Minecraft, Roblox и Second Life, глобальний проєкт Марка Цукерберга Мета з технологіями VR та AR.

У більшості з них відсутня централізована система управління. Платформи, де відбуваються відносини між аватарами людей і компаній, регулюються не її власником, а певними правилами, які створюються самими учасниками у межах децентралізованих автономних організацій (DAO), а права на віртуальні активи та інформація захищені за допомогою технології блокчейн.

Цікавість до метавсесвіту зумовлена новим рівнем комунікацій, розваг, самовизначення та самореалізації, свободою прийняття рішень і поведінки. У проєктах Decentraland чи Sandbox люди не лише живуть за допомогою своїх аватарів, а й заробляють.

Наразі єдиного метавсесвіту не існує, адже кожен із проєктів має свої власні кордони і виконувати певні віртуальні дії ми можемо лише в межах і за правилами кожного з них.

18 червня 2021 року інвестиційна компанія «Republic Realm» заплатила 913 228 доларів за 259 ділянок Decentraland, які вона планує перетворити на віртуальний торговий район під назвою «Метадзюку». Свої активи та представництва мають The Coca-Cola Company, Samsung, Mastercard, JP Morgan, Модний дім Gucci та інші світові бренди.

Активи у метавсесвіті

Як реальний світ складається з матерії, так віртуальний з токенів.

Токен ми можемо визначити як певний базовий криптографічний запис у ланцюгу блокчейн, на кшталт цінного паперу, який дає власнику право на певний актив.

Токени можемо класифікувати як взаємозамінні, на кшталт валюти, акцій, жетонів у метро. Вони мають цінність, але характеризуються родовими ознаками.

Інший вид – невзаємозамінні токени, або NFT. Характеризуються індивідуальними ознаками, є унікальними і в цьому їх висока вартість і цінність. Унікальні аватари, відцифровані аудіо- та візуальні витвори мистецва створюються у вигляді NFT.

Цифрова нерухомість – це віртуальні ділянки землі або будівлі, що існують у вигляді NFT у метавсесвітах.

Інші активи – віртуальний одяг, аватари, цінні папери тощо.

Будь-яка особа, яка має свій криптогаманець і зареєстрована в метавсесвіті, може купувати такий актив. Право власності реєструється автоматично на підставі смарт-контрактів і фіксується у ланцюжку блокчейн. Така технологія і гарантування безпеки угод можливі лише на децентралізованих криптоплатформах, типу Ethereum. Власники активів отримують повний контроль над своєю цифровою власністю.

З набранням законної сили Законом України «Про віртуальні активи» це поняття буде мати юридичне визначення.

Угоди в метавсесвіті проводяться шляхом оферти власника активу та акцепту покупця на підставі смарт-контракту за допомогою власних криптогаманців з ЄЦП-підписом, який надається при реєстрації. Розрахунковою одиницею виступає базова криптовалюта, наприклад MANA в Decentraland, яку можна отримати на криптобіржі в обмін на іншу.

Смарт-контракт, або розумний контракт, можна охарактеризувати як комп'ютерний алгоритм, призначений для формування, управління та надання інформації про володіння активом. У метавсесвіті він підтверджує наявність, зміну або перехід права власності на токени NFT та інші віртуальні активи.

Якщо робити проєкцію на українське законодавство, то такий вид правочинів відповідає статтям 3, 5, 10-11 Закону України «Про електронну комерцію».

У Законах України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронну комерцію» надаються визначення та природа електронного цифрового підпису.

Управління в метавсесвіті

Регулювання відносин між учасниками відбувається на їхній розсуд і ніхто не має права на них впливати.

Кожен учасник має право брати участь у децентралізованій автономній організації, яка має у власності найважливіші активи в метавсесвіті, на кшталт доріг і нереалізованих гравцям земельних ділянок. На DAO покладається обов’язок прийняття, зміни правил використання та поведінки в метавсесвіті. Кількість активів у власності пропорційно збільшує вплив в організації.

Крім участі в DAO, гравці можуть створювати свої бізнес- або розважальні спільноти, емітувати токену, які надають певні корпоративні чи інші права учасникам.

Роль адвоката в супроводженні угод з віртуальними активами

Де існує власність, будуть спори за неї. Метавсесвіт – не виняток. Наразі ми можемо лише теоретично визначити варіанти послуг, які надає адвокат інвесторам у такі активи:

  • визначення ризиків інвестування у віртуальні активи;
  • підготовка партнерських угод;
  • представництво гравців у спільнотах;
  • захист права власності на віртуальні активи.