Підсумки IV етапу курсу HELP з біоетики
Олександр Корнага, адвокат, член Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, тренер курсу РЄ HELP
Корнага Олександр
31.10.2022

Тренер курсу РЄ HELP Олександр Корнага: В учасників є можливість бути в авангарді не просто медичного права, а конкретної спеціалізованої його частини, вибудовуючи особистий бренд та упізнаваність.

Триває IV, завершальний, етап курсу програми Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини», що включає в себе дві теми: «Захист ембріона та запліднення» та «Трансплантація людських органів та тканин».

Думками щодо цінності і переваг навчання на Курсі, титанічного вкладу автора у його змістовне наповнення та професійний азарт учасників у освітньому процесі поділився тренер Курсу Олександр Корнага, адвокат, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ.

Тема захисту ембріона та питань запліднення вже сьогодні є надзвичайно актуальною та такою, що вимагає відповідей на практичні питання правників.

Зокрема, підіймаються такі питання, як-то: чи є ембріон людиною?, яке співвідношення прав ембріона і людини? та ін.

В системному вивченні міжнародних стандартів та національного законодавства, цікавим для розгляду, серед інших, є рішення ЄСПЛ у справі «Во проти Франції», в якому суд висловив резонансну думку щодо небажаності та, зрештою, неможливості за існуючого стану справ вирішити абстрактно питання про те, чи можна вважати ненароджену дитину людиною.

Зважаючи на те, що ненароджена дитина не розглядається як людина у багатьох може виникнути хибна думка про існування ембріона в майновому статусі, бо логічним є пошук правового способу захисту прав батьків.

Однак, думка про можливість застосування до ембріона майнових правовідносин є невірно та цікаво спростована у рішенні ЄСПЛ «Парілло проти Італії».

Інша тема — Трансплантація людських органів та тканин, є не менш актуальною та цікавою. На практиці виникає ціла низка правових питань, що вимагають напрацювання підходів та позицій адвокатами і судами.

Курс висвітлює як загальні питання принципів трансплантації, різниці донорства живих та померлих людей, так і надає можливість аналізу різних моделей трансплантації. Так само наводиться відповідна та актуальна судова практика.

На перший погляд може здатися, що обидві теми є занадто вузькими та малопоширеними, але на практиці все виглядає зовсім по-іншому.

Так, в Україні широко представлені медичні заклади, що надають послуги допоміжних репродуктивних технологій та кріоконсервування ембріонів.

Уявіть собі, що кріоконсерувавання ембріонів теоретично надає можливість зберігати їх необмежено довго. В той же час, сімейні пари розлучаються та створюють нові сім’ї.

Що робити з ембріоном, а особливо коли один з колишньої пари займає кардинально протилежну позицію щодо позиції іншого з такого питання? Хто має оплачувати подальше зберігання ембріона? Що з усім цим робити зберігачу ембріона? Як знищити/врятувати ембріон? …

Щодо трансплантації, — коло дискусійних аспектів набагато ширше.

Вищевказані питання стали ще актуальніші в ході військової агресії проти України у зв’язку з необхідністю лікування, порятунку життя та збереження генетичного матеріалу захисників.

У слухачів курсу є можливість бути в авангарді не просто медичного права, а конкретної спеціалізованої його частини, вибудовуючи особистий бренд та упізнаваність.

На думку Олександра Корнаги, програма Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини», не є курсом підвищення кваліфікації у чистому вигляді з ряду причин – це дещо більше.

Так, по-перше, незважаючи на назву курсу, в ньому деталізовано, з посиланням на практику українських судів та норми права, представлено весь спектр національного регулювання медичних правовідносин.

В цій частині конче необхідно відзначити титанічну роботу Ірини Сенюти та її команди, які розробили національну частину та від одного набору слухачів до наступного, актуалізують таку, забезпечуючи відчуття живості права.

По-друге, наповнення курсу надає мотивацію занурюватися в пропоновані теми глибше поданого матеріалу, бо провокує у адвокатів професійний азарт виконання творчих завдань якнайкраще.

По-третє, курс створений з великою повагою до особистого часу адвокатів та однозначним розумінням його цінності. Кожен учасник сам визначає зручний для себе час роботи з наданими матеріалами та виконання цікавих завдань.

Оскільки на кожен етап курсу надається не менше місяця, то часу є більше ніж достатньо.

На останок тренером висловлено переконання, що медичне право загалом, і програма Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини» зокрема, може стати незамінним інструментом перемоги у щоденній адвокатській практиці, навіть якщо на перший погляд здається, що така не пов’язана з медичними послугами безпосередньо.