Щодо важливості реєстрації шлюбу в умовах війни
Підготувала Кондратенко Тетяна, адвокат АО «АФ «АКТІО», для Центру сімейного права ВША НААУ.
Кондратенко Тетяна
23.06.2022

В нашому суспільстві протягом останніх років набуває все більшого поширення проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу. Для когось це був свідомий вибір через небажання обтяжувати себе зайвими формальностями, для когось компроміс через прийняття вибору свого партнера.

Однак недоліки проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу відчувають здебільшого ті, хто одного дня приймає для себе рішення припинити стосунки і не знаходить порозуміння щодо поділу майна. За такого розвитку подій цей спір доводиться вирішувати в судовому порядку. На відміну від звичайного судового процесу про поділ майна, доведеться ще встановлювати факт спільного проживання однією сім’єю та публічно обговорювати деталі свого особистого життя.

Для доведення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім’єю без реєстрації шлюбу, необхідно підготувати значний обсяг доказів.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 22.06.2021 року по справі № 554/1252/20 (провадження № 61-572св21), від 07.12.2020 року по справі № 295/14208/18-ц (провадження № 61-12879св20), від 20.01.2021 року по справі № 178/90/18-ц (провадження № 61-12353св20), належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім’єю без реєстрації шлюбу є, зокрема: свідоцтва про народження дітей; довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть одного із «подружжя»; свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Після початку повномаштабного вторгнення рф на територію Україну наявність зареєстрованого шлюбу стає більш значимим для подружжя. Оскільки багато захисників та захисниць, які проживають однією сім’ю без реєстрації шлюбу, несуть військову службу, яка несе додаткові ризики, як для життя військовослужбовців, так і для цивільного населення.

Якщо особи проживають однією сім’ю без реєстрації шлюбу, то у випадку смерті інший з подружжя не зможе претендувати на спадкове майно, оскільки юридично не має відношення до померлого. Це означає, що в подальшому такій особі доведеться в судовому порядку доводити факт спільного проживання та ведення спільного побуту з померлим.

Однак є ряд питань, які потребують негайного вирішення і не можуть чекати до закінчення судового процесу, а саме – отримання свідоцтва про смерть, процес поховання, повернення особистих речей, що створює значні проблеми для особи, яка проживала однією сім’єю без реєстрації шлюбу.

До того ж відсутність реєстрації шлюбу позбавляє можливості отримати грошову компенсацію та пільги, зокрема визначені:

  • постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» — сім’ям загиблих осіб (перелік міститься в пункті 1) виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів (члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця);
  • ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» — 50% знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством; 50% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів; переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації; вступ поза конкурсом до державних та комунальних закладів вищої та фахової передвищої освіти на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок коштів відповідно державного та місцевих бюджетів та ряд інших пільг.

Наведене свідчить, що зареєстрований шлюб є не лише певною гарантією стабільності взаємовідносин подружжя, а також надає додаткові гарантії та пільги і дозволяє простіше та швидше вирішувати питання щодо поділу майна, прийняття спадщини тощо.

Запрошуємо адвокатів доєднатися до закритої групи Центру сімейного права ВША НААУ https://bit.ly/3xRPTDp