Захист прав внутрішньо переміщених осіб. Право на житло і зайнятість як забезпечення базових потреб ВПО і членів їх сімей.
Захід відбувся в рамках проекту “Школа правових знань для дітей та батьків”. Центр “Адвокат дитини” Вищої школи адвокатури НААУ продовжує здійснювати юридичну підтримку внутрішньо переміщених осіб і надавати їм правову допомогу.
Гретченко Лариса
21.07.2022

Семінар на тему “Захист прав внутрішньо переміщених осіб. Право на житло і зайнятість як забезпечення базових потреб ВПО і членів їх сімей” провела у Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості Лариса Гретченко, керівник Центру “Адвокат дитини” Вищої школи адвокатури НААУ, заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ.

Питання до обговорення згідно з Програмою семінару:

 • Уповноважений з питань внутрішньо переміщених осіб. Порядок звернення.
 • Право на житло. Порядок і способи його реалізації.
 • Право на зайнятість. Оптимізація трудових відносин в умовах воєнного стану.

Висвітлюючи перший тематичний блок семінару Лариса Гретченко повідомила, про те, що з метою найкращого забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб 28 червня поточного року Урядом підтримано пропозицію Мінреінтеграції щодо запровадження посади Уповноваженого з питань ВПО — ключової посадової особи в державі, яка захищає права переміщених громадян.

07 липня рішенням Уряду призначено Павла Козирєва Уповноваженим з питань ВПО.

 

Мандат Уповноваженого з питань ВПО включає:

— захист прав ВПО;

— формування і реалізація державної політики щодо внутрішнього переміщення.

 

Інформація про порядок звернення до Уповноваженого з питань ВПО — заступника Міністра Мінреінтеграції:

Згідно з графіком особистого прийому громадян керівництвом Мінреінтеграції, затвердженим наказом від 05.07.2022 № 144, Заступник Міністра П. Козирєв проводить прийом у перший четвер непарного місяця (14.00 — 16.00)

Детальніше: https://bit.ly/3cDMMbq

Направити звернення до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України поштою за адресою: 03186,м. Київ, Чоколівський бульвар,13 та/або на e-mail: info@minre.gov.ua

 

Контакти для телефонного зв'язку:

Відділ документального забезпечення, роботи зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації: +38 (044) 355-14-63

Доступ до публічної інформації та звернення громадян: +38 (044) 355-14-67

Гаряча лінія: 0800750107; у кризових ситуаціях — 1548.

 

Розкриваючи право ВПО на житло Лариса Гретченко виокремила державні гарантії і способи його забезпечення.

Відповідно до ст. 9 Закону України “ Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” https://bit.ly/3PJHWYe

ВПО має право на:

 • створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання;
 • оплату вартості комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення ВПО за відповідними тарифами;
 • забезпечення органами влади можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;
 • сприяння у поверненні на попереднє місце проживання.

 

Реалізація права на житло здійснюється шляхом:

 • Виплати допомоги на проживання ВПО;
 • Тимчасового розміщення (гуртожитки, готелі, соц/центри тощо);
 • Фінансової підтримка власників житла, що надали тимчасовий прихисток ВПО.

Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам унормовано Порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» https://bit.ly/3OzUOzm

 

ВПО, які мають право на отримання допомоги на проживання:

— громадяни, які перемістилися з територій, де ведуться бойові дії, або тих, які знаходять в тимчасової окупації чи в оточенні (блокуванні);

— громадяни, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, і які подали заявку на відшкодування, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

 

Допомога надається у розмірах:

 • для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 гривень;
 • для інших осіб – 2 000 гривень.

 

Лариса Гретченко звернула увагу учасників семінару на підстави і способи повернення допомоги на проживання ВПО (згідно з пунктом 11 Порядку, доповненим Постановою КМ № 602 від 17.05.2022 https://bit.ly/3RTXLNJ)

У разі неправомірного або повторного отримання ВПО допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства.

У разі повернення коштів одержувачем допомоги на рахунок Мінсоцполітики заява про повторне її перерахування одержувачу не розглядається.

 

Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333 (в редакції постанови КМУ від 29 квітня 2022 р. № 490) https://bit.ly/3v6IkYS

 

Розкриваючи питання взяття (зняття) внутрішньо переміщених осіб на облік громадян, які потребують житло для тимчасового проживання, а також деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, Лариса Гретченко проаналізувала положення затверджених Постановою КМУ від 29.04.2022 р. № 495 https://bit.ly/3zpj02K актів:

— Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;

— Порядок викупу, будівництва житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;

— Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на викуп, будівництво житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

 

Фонд житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, формується уповноваженими органами шляхом:

 • викупу (придбання) житла;
 • будівництва нового житла;
 • реконструкції наявних будинків і гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень на житлові;
 • передачі житла в комунальну або державну власність;
 • капітального ремонту об’єктів житлового фонду, зокрема об’єктів соціального призначення.

 

До фонду можуть бути включені тільки вільні житлові приміщення. Житлові приміщення з фонду не підлягають приватизації, обміну та поділу, передачі їх у піднайм, використанню для вселення до них інших осіб.

 

Внутрішньо переміщеній особі та членам її сім’ї безоплатно надається житлове приміщення з фонду за місцем фактичного проживання/ перебування в межах території уповноважених органів на строк до одного року з можливістю продовження на наступний строк у разі відсутності змін у їх статусі та якщо вони не набули іншого місця проживання. Потреба в житлових приміщеннях з фонду визначається в розмірі не менш як 6 кв. метрів на одну особу.

 

Першочергове право на забезпечення житловим приміщенням з фонду мають:

 • багатодітні сім’ї;
 • сім’ї з дітьми;
 • вагітні жінки;
 • особи, які втратили працездатність;
 • особи пенсійного віку з числа тих, житло яких було зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

 

Термін “сім’я” у житлових правовідносинах за Порядком вживається у значенні, наведеному в статті 3 Сімейного кодексу України.

Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Права члена сім'ї має одинока особа.

Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. (ч. 1 ст. 6 СК України)

Внутрішньо переміщеною особою для взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, подається заява а формою згідно з додатком 1 із підписами всіх повнолітніх членів сім’ї) до уповноваженого органу, у межах території якого вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

 

До заяви додаються:

1) копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

У разі подання заяви уповноваженим представником ВПО пред’являються документи, що посвідчують особу представника, та копія довіреності;

2) копія довідки ВПО про взяття на облік в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО та копії відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);

3) копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);

4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (не надається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті громадянина України);

5) копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень із фонду. Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї.

 

У разі подання документів, що містять недостовірні відомості, внутрішньо переміщена особа несе відповідальність згідно із законом.

Рішення про взяття ВПО на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік приймається уповноваженим органом протягом одного робочого дня після подання відповідної заяви.

 

Підставами для відмови у взятті ВПО на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, є:

— неподання необхідного пакета документів, крім випадків, коли такі документи були знищені або пошкоджені, що підтверджується відповідною заявою громадянина;

— подання документів, що містять недостовірні відомості.

 

Підстави для зняття ВПО з обліку:

-заява внутрішньо переміщеної особи про зняття з обліку;

— зміна особою місця проживання;

— скасування дії довідки про взяття на облік ВПО за наявності підстав, передбачених ч.1 ст.12 ЗУ “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”;

— неотримання протягом 30 календарних днів без поважних причин ордера на вселення в житлове приміщення або неповідомлення протягом цього самого строку про поважні причини, що не дають їй можливості отримати ордер на вселення в житлове приміщення;

— подання завідомо недостовірних відомостей, що є підставою для взяття внутрішньо переміщеної особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання.

 

Перебування на обліку громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, не є підставою для відмови внутрішньо переміщеній особі в подальшому взятті такої особи на:

 • соціальний квартирний облік;
 • облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
 • облік осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій осіб, визначених законодавством;
 • інші види обліку для отримання житла.

 

На підставі рішення про надання ВПО та членам їх сімей житлових приміщень із фонду уповноваженим органом видається ордер на вселення в житлове приміщення за формою згідно з додатком 2.

Користування житловими приміщеннями з фонду здійснюється на підставі договору за формою, встановленою наказом Держжитлокомунгоспу від 14 травня 2004 р. № 98 https://bit.ly/3Ba9WQT

Ордер і договір користування є підставою для вселення в житлове приміщення з фонду і користування таким житловим приміщенням на договірних умовах. Строк проживання розраховується з дати підписання договору користування.

 

Порушення ВПО умов договору користування тягне за собою:

1) письмове попередження про порушення умов договору користування;

2) розгляд питання про дострокове припинення надання житлового приміщення з фонду;

3) подання позову до суду про виселення без надання іншого житлового приміщення.

 

Примусове виселення ВПО та членів її сім’ї із житлових приміщень фонду здійснюється лише на підставі рішення суду.

ВПО, яка за договором користування не виконує обов’язки, передбачені законодавством і договором користування, несе відповідальність, передбачену законом.

 

У завершальному блоці семінару лектором приділено увагу питанням зайнятості ВПО. Відповідно до ст. 7 Закону Про забезпечення прав і свобод ВПО https://bit.ly/3yZ1YY6:

— ВПО, яка припинила зайнятість, за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення, реєструється як безробітна та отримує допомогу по безробіттю, соціальні та інші послуг відповідно до Закону.

— ВПО за визначених Законом підстав мають право припинити трудовий договір в односторонньому порядку для отримання статусу безробітного за встановленою процедурою.

— припинення самозайнятості внутрішньо переміщеної особи здійснюється за її заявою за спрощеною процедурою.

Ключові аспекти оптимізації трудових відносин в період воєнного стану Лариса Гретченко розкрила учасникам в огляді ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин” від 01.07.2022 № 2352-IX, що набрав чинності 19.07.2022. https://bit.ly/3b4asVH

Порада лектора для більш детального заглиблення учасників в тему новацій правового регулювання ринку праці — ознайомитися з коментарем Мінекономіки до вказаного Закону: https://bit.ly/3PIRAu8

 

Наостанок керівник Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ відповіла на запитання учасників семінару, поділилася презентаційним матеріалом, практичними порадами, а також запевнила присутніх у продовженні співпраці, проведенні правопросвітницьких заходів на актуальні теми регулювання правовідносин в умовах воєнного стану.

Захід відбувся в рамках проекту “Школа правових знань для дітей та батьків”. Центр “Адвокат дитини” Вищої школи адвокатури НААУ продовжує здійснювати юридичну підтримку внутрішньо переміщених осіб і надавати їм правову допомогу.

Запрошуємо адвокатів доєднатися до закритої професійної групи Центр "Адвокат дитини" у Фейсбукhttps://bit.ly/3J0WwIU