Чи може засновник ФГ придбати земельну ділянку на праві постійного користування, якщо таке право вже зареєстровано?
Дмитро Навроцький, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, заступник Голови Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ, керуючий партнер АО SENSUM
Навроцький Дмитро
08.05.2023

Чи може засновник ФГ придбати земельну ділянку на праві постійного користування (земля для ведення фермерського господарства), якщо таке право ми вже зареєстрували за цим господарством?

Діяльність фермерського господарства регулюється ЗК України та спеціальним Законом України «Про фермерське господарство» (далі – «Закон»).

Згідно ч.4 ст. 13 Закону визначено, що громадяни України, які до 1 січня 2002 року отримали в постійне користування або оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства, мають переважне право на придбання (викуп) земельних ділянок розміром до 100 гектарів сільськогосподарських угідь, у тому числі до 50 гектарів ріллі, у власність з розстрочкою платежу до 20 років.

27.06.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Вказаним Законом було внесено зміни до Перехідних положень ЗК України та додано новий підпункт 6-1, який регулює питання щодо викупу фізичними особами земель, що перебувають на праві постійного користування з цільовим призначенням для ведення селянського (фермерського) господарства.

Так, пунктом 6-1 визначено, що громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу. Вимоги частини сьомої статті 130 ЗК України не поширюються на земельні ділянки, які придбаваються відповідно до цього пункту.

Право викупу також належить громадянам України – спадкоємцям громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного зі спадкоємців у праві власності є рівними.

Аналізуючи положення вказаного пункту Перехідних положень ЗК України, можна зробити такі висновки:

  • суб’єктами викупу є громадяни України – користувачі та їх спадкоємці;
  • об’єктом викупу є земельні ділянки на праві постійного користування, довічного успадкованого володіння державної та комунальної форми власності, земельні ділянки, які перебувають в оренді шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року;
  • цільове призначення землі – для ведення селянського (фермерського) господарства;
  • строк розстрочення платежу – 10 років;
  • право власності переходить з моменту першого платежу.

Разом з тим, незважаючи на право викупу таких земельних ділянок, фізичні особи на практиці вже стикаються з двома проблемами: граничні розміри землі (не більше 100 га), які можуть бути у власності однієї фізичної особи, та постанови ВП ВС від 23.06.2020 у справах № 922/989/18 та № 179/1043/16-ц, згідно з якими право постійного користування з моменту створення фермерського (селянського) господарства переходить до такої юридичної особи.

Хоча першу проблему користувачі землі зможуть вирішити з 01.01.2024, якщо загальна площа земельної ділянки перевищує 100 га, то друга проблема потребує або додаткових роз’яснень, або внесення відповідних змін у законодавство України.

Так, в абзаці 2 п. 6-1 розділу Х ЗК України визначено, що право на викуп може бути реалізовано також і спадкоємцями фізичних осіб, яким належало право постійного користування, крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам. Хоча з аналізу правових висновків Верховного Суду, наведених у вищевказаних постановах, прямо не зазначено, що здійснюється саме передання земельної ділянки у користування юридичної особи, за логікою законодавства, з моменту створення фермерського (селянського) господарства саме юридична особа набуває відповідного права без необхідності укладення будь-яких договорів чи інших правочинів.

Тому громадяни, які вже мають створені фермерські господарства за рахунок землі, наданої на праві довічного успадкованого володіння, можуть викупити такі земельні ділянки без проблем.

Придбання за рахунок земельних ділянок на праві постійного користування може бути розглянуто як право самого фермерське господарство, але чітка заборона (встановлена у судових рішеннях) поки відсутня.

Відповідь на питання підготував Дмитро Навроцький, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, заступник Голови Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ, керуючий партнер АО SENSUM

Цікаві публікації лектора:

• Повноваження прокуратури на звернення до суду щодо захисту інтересів держави. https://cutt.ly/T5eQ2Tm

Зареєструватися на вебінар Дмитра Навроцького «Звільнення директора без згоди засновників». https://cutt.ly/N5eWklI