
Характеристика складу майна, що спадкується подружжям.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України подружжя, який пережив спадкодавця, віднесено до першої черги спадкоємців за законом.
При цьому право на спадщину має тільки той з подружжя, з яким померлий на день смерті перебував в офіційно зареєстрованому шлюбі. Спільне проживання в цивільному або релігійному шлюбі не дає право на спадкування у першу чергу.
За загальним приписом до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті; не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця (ст.ст. 1218, 1219 ЦК України).
У випадку спадкування подружжям діє той же принцип, але до складу спадщини, включається лише те майно, що на момент відкриття спадщини мало режим спільної сумісної власності. Це правило працює і в разі спадкування за законом, і в разі прийняття спадщини за заповітом (ст.ст. 1226, 1243 ЦК України). Відповідно режим спільної сумісної власності розповсюджується лише на те майно, що було набуто подружжям за час шлюбу (ст. 368 ЦК України).
Сімейний кодекс України (частина перша ст. 61) встановлює що об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. Тому у складі спадщини подружжя може перебувати будь-яке майно, крім прав та обов’язків, нерозривно пов’язаних з особою спадкодавця (рішення Конституційного Суду України у справі № 17-рп/2012 від 19 вересня 2012 року).
Так, за вказаним принципом можуть бути і успадковані борги померлого подружжя, наприклад існуюча за життя заборгованість з аліментних зобов’язань: «Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідачів, які є спадкоємцями майна померлого, заборгованості за аліментами» (постанова ВСУ від 21.03.2018, справа № 161/11682/15-ц).
Таким чином, презумпція спільності права власності на майно подружжя поширюється і на спадкові правовідносини.
Відповідно до частини першої ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
За загальним правилом частка у спільній сумісній власності того з подружжя, хто пережив спадкодавця, становить 1/2 майна, підлягає виділу та не входить до складу спадщини і не включається до спадкового майна після смерті іншого з подружжя.
Водночас заслуговує на увагу п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», в якому зазначається, що частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду, а для оформлення права на спадщину закон не вимагає рішення суду про визначення частки спадкодавця.
Крім того, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2018 року у справі № 640/13903/16-ц (провадження № 61-15147св18) зроблено висновок про те, що визначення судом частки подружжя у праві спільної сумісної власності на нерухоме майно за померлими не узгоджуються з вимогами чинного законодавства, оскільки у такому разі судом буде вирішено питання про права особи, яка не є стороною процесу та у зв`язку зі смертю не має цивільної процесуальної правоздатності і дієздатності.
З наведеного вбачається, що презумпція рівності часток у праві спільної власності може бути спростована договором або рішенням суду лише за життя співвласників. Після смерті одного зі співвласників вона стає неспростовною.
Положення ст.ст. 92, 93 СК України надають подружжю право укладати шлюбний договір, яким будуть регулюватися майнові відносини між ними, а також визначатися їхні майнові права та обов`язки. Сторони можуть домовитися про непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, положень ст. 60 цього Кодексу і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них (частини перша та друга ст. 97 СК України).
У такому випадку режим спільної сумісної власності подружжя на таке майно не розповсюджується, а отже, таке майно не може бути включено до спадкової маси після смерті одного з подружжя.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ від Комітету з сімейного права НААУ та Комітету з цивільного права та процесу НААУ: СПАДКОВІ СПОРИ У РАЗІ СМЕРТІ ОДНОГО З ПОДРУЖЖЯ:ЯК ЗАХИСТИТИ ІНТЕРЕСИ КЛІЄНТА?: https://is.gd/epfRPK