Виплати військовослужбовцям при пораненнях
Матеріал
Новини та події
13.09.2022

Від підписниці телеграм — каналу “Листи від адвоката” надійшло питання щодо виплат військовослужбовцям при пораненнях, а саме:

  • чи платять «бойові» під час реабілітації за висновком ВЛК?
  • щодо переліку документів, куди звертатись та яка послідовність дій?

Команда юридичного сервісу EasyDocs відреагувала і надала пріоритет відповіді цим питанням.

Відповідь: При пораненнях виплачуються 2 види виплат:

  • додаткова винагорода (так звані «бойові») відповідно до постанови КМ України від 28.02.2022 №168 (https://bit.ly/3QFCJkn), яка виплачується пропорційно до часу існування обставин, що є підставою для такої винагороди;
  • одноразова грошова допомога згідно із ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей» (https://bit.ly/3QG7YeS) та постанови КМ України від 25.12.2013№975 (https://bit.ly/3BA0WnD).

У цій статті (https://bit.ly/3BAAY3o) колеги автора надали досить детальну консультацію з приводу призначення вказаних виплат, тому він зупинився на проблемних нюансах, які цікавили підписницю.

Чи платять «бойові» під час реабілітації?

У цьому питанні п. 1 постанови КМ України від 28.02.2018 №168 (https://bit.ly/3RICOoO) досить чітко говорить, що до часу, за який виплачуються «бойові», включається:

  • час стаціонарного лікування у закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), а також час переміщення поранених військовослужбовців із одного закладу охорони здоров'я до іншого;
  • час перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Підставою для виплати «бойових» є наказ командира (начальника) відповідного військового формування, у якому військовослужбовець проходить військову службу. У разі, якщо пораненого військовослужбовця не було включено до такого наказу – рекомендую писати рапорт на ім’я відповідного командира (начальника), а у разі його бездіяльності – оскаржувати її до суду та стягувати додаткову винагороду у судовому порядку.

Щодо одноразової грошової допомоги при пораненнях, то послідовність дій має бути наступна:

Крок 1: зібрати документи, вичерпний перелік яких передбачено п. 11 Порядку (https://bit.ly/3da1I1q), затвердженого постановою КМ України від 25.12.2013 №975.

Крок 2: подати зібрані документи до уповноваженого органу, передбаченого п. 10 Порядку (https://bit.ly/3BCtmgM), а саме:

або за місцем проходження служби, тобто – до відповідного командира (начальника) військового формування;

або до уповноваженого структурного підрозділу ЗСУ, НГУ чи іншого військового формування (залежно від місця проходження служби), на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.

Крок 3: після реєстрації документів чекаємо, оскільки:

  • уповноважений орган у 15-денний строк складає висновок для розпорядника бюджетних коштів;
  • розпорядник бюджетних коштів у місячний строк з дня надходження висновку з документами приймає рішення: або про призначення допомоги, або про відмову у її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання.

Тобто, у сукупності розгляд документів має відбуватись не більше 45 днів, а рішення про відмову у виплатах чи повернення документів на доопрацювання – можуть бути оскаржені.

Джерело: Телеграм-канал юридичного сервісу EasyDocs