Волонтерство як обставина в судовому спорі. Вплив на процесуальні строки та особливості доказування - Лариса Гретченко
Про волонтерство як обставину в судовому спорі: вплив на процесуальні строки та особливості доказування розповіла адвокат, медіатор, Голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Матеріали заходів
27.11.2024

Відповідно до ст. ст. 1, 7 ЗУ Про волонтерську діяльність: волонтер – фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерська діяльність – добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності.

Безоплатне виконання робіт або надання послуг особами, що здійснюється на основі сімейних, дружніх чи сусідських відносин, НЕ є волонтерською діяльністю.

Залучати волонтерів до своєї діяльності можуть організації та установи, які є неприбутковими та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

  • громадська організація
  • благодійна організація (товариство, установа, фонд)

Метою благодійних організацій НЕ може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Лекторка докладно проаналізувала разом з учасниками волонтерство як обставину в судовому спорі, а саме:

  • 1.    Волонтерство як підстава для поновлення процесуального строку у судових провадженнях в умовах воєнного стану.
  • 2.    Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні сімейних, трудових та інших категорій цивільних справ.
  • 3.    Публічно – правові спори з елементом волонтерства. Практика вирішення адміністративних справ щодо гарантій соціального захисту волонтерів.
  • 4.    Податкові ризики, адміністративні та кримінально – правові аспекти у сфері волонтерської діяльності.

У рамках характеристики волонтерства як обставини в судовому спорі акцентовано на наступному:

1.    Волонтерство як підстава для поновлення процесуального строку у судових провадженнях в умовах воєнного стану

  • Поновлення процесуальних строків у зв’язку із введеним воєнним станом в Україні:

Процесуальні кодекси НЕ визначають конкретного переліку обставин, що відносяться до поважних і можуть бути підставою для поновлення пропущеного процесуального строку.

Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку.

Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого строку.

  • Постанова ВП ВС від 10.11.2022 р. №990/115/22
  • Ухвала КЦС/ВС від 21.07.2022 р. № 127/2897/13-ц
  • Постанова КЦС/ВС від 25.10.2022 № 585/2494/18
  • Постанова КГС/ВС від 07.11.2023 № 873/496/23

Для визнання цієї підстави поважною слід брати до уваги, зокрема, територіальне місцезнаходження суду і скаржника, порядок його функціонування, хід бойових дій, існування реальної небезпеки для життя учасників процесу, тривалість самого процесуального строку; час, який минув із дати завершення процесуального строку; наявність чи відсутність обставин, які об`єктивно перешкоджали особі реалізувати своє право (повноваження) у межах визначеного процесуального строку; поведінку особи, яка звертається з відповідним клопотанням, зокрема, чи вживала особа розумних заходів для того, щоб реалізувати своє право (повноваження) у межах процесуального строку та якнайшвидше після його закінчення (у разі наявності поважних причин його пропуску), та інші доречні обставини.

  • Чи є волонтерська діяльність свідченням поважності причин пропуску процесуального строку? (приклад з практики)

Постанова КГС/ВС від 11.12.2023 № 904/2964/22:

Суд апеляційної інстанції повторно вказав, що неможливість своєчасного оскарження рішення суду 1-ї інст. у зв`язку із здійсненням скаржником ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, не є беззаперечним та абсолютним свідченням поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження судового рішення, внаслідок того, що ВОЛОНТЕР добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги, яка має суб`єктивний для нього характер і не свідчить про існування об`єктивно непереборних причин неподання належним чином оформленої апеляційної скарги у встановлений законом строк; на території міста Дніпра бойові дії не ведуться, тому вчинення відповідної дії (своєчасного оскарження рішення суду) не створює загрози життю, здоров`ю та безпеці людини, а суд не припиняє здійснення правосуддя навіть в умовах воєнного стану та ці умови є однаковими для усіх суб`єктів судових спорів

55. ВС додатково звертає увагу на те, що … пропуск строку на апеляційне оскарження є значним (майже 5 місяців), оскільки скаржник звернувся із апеляційною скаргою лише 01.08.2023.

56. У той же час з Довідки від 31.07.2023 №22, виданої БО “Благодійний фонд “Мрія у долонях”, та наданої скаржником як суду апеляційної інстанції, так і Верховному Суду, не вбачається, що він з 03.03.2023 до 01.08.2023 БЕЗПЕРЕРВНО здійснював волонтерську діяльність, та не вбачається, ЯКОЮ САМЕ Є ця діяльність.

57. Натомість у згаданій Довідці зазначено, що “Особа з 03.03.2023 особисто приймає участь як волонтер у штабі допомоги територіальної оборони м. Синельникове та Синельниківського району на базі благодійної організації та як волонтер виконує роботи і завдання для забезпечення військовослужбовців допомогою”, що НЕ ПІДТВЕРДЖУЄ наявності обставин, які є об`єктивно непереборними та пов`язані із дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.

  • Та обставина, що позивач займається волонтерською діяльністю НЕ свідчить, що позивач безумовно може претендувати на пільги щодо сплати судового збору: ухвала Львівського ОАС з питань продовження процесуального строку від 12.04.2024 № 380/6805/24

Позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. Ухвалою суду у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовлено. Позивачем подано клопотання, в якому просить суд: повторно розглянути клопотання щодо доступу до правосуддя, яке обґрунтоване тим, що позивач тривалий час займається лише громадською та ВОЛОНТЕРСЬКОЮ діяльністю та має волонтерський рахунок на який приходять пожертви, кошти з волонтерського рахунку які не може привласнювати чи сплачувати судові збори. Та обставина, що позивач займається волонтерською діяльністю НЕ свідчить, що позивач безумовно може претендувати на пільги щодо сплати судового збору … Доказів внесення ОСОБА_1 до реєстру волонтерів позивачем не надано. … Сам факт відкриття рахунку для здійснення благодійної діяльності та отримання довідки за формою № 4- РВ не свідчить про зайняття особи волонтерською діяльністю. Водночас, вимога щодо отримання такої довідки після 21.07.2023 у Порядку відсутня, тому вказана довідка не є належним і допустимим доказом того, що ОСОБА_1 є волонтером і використовує вказаний рахунок саме з метою волонтерської діяльності. Ба більше, статус волонтера відповідно до статті 5 Закону № 3674-VI не є підставою звільнення від сплати судового збору.

2.    Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні сімейних, трудових та інших категорій цивільних справ

  1. Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні цивільних справ: окреме провадження
  • Справа про оголошення фізичної особи померлою

Фабула: Після окупацією рф частини Херсонської області та зокрема міста Херсон, ОСОБА_3 залишився на окупованій території для здійснення ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Він надавав гуманітарну допомогу населенню, здійснював евакуацію населення як волонтер ГО «Місто сили». 16.05.2022 р. він разом із іншим волонтером, евакуйовував цивільне населення з ТОТ міста Херсона за маршрутом… де були обстріляні зі стрілецької зброї. Внаслідок обстрілу ОСОБА_3 отримав тяжке кульове поранення у голову несумісне з життям. Досі місцезнаходження тіла достеменно не відомо. Після обстрілу ТЗ, волонтери були вимушені покинути місце загибелі ОСОБА_3 з метою забезпечення безпеки життя та здоров`я цивільних осіб. Необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 05.02.2024 №766/11292/23.

  • Справа про встановлення факту загибелі особи внаслідок поранення, одержаного під час безпосередньої участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони України у період воєнного стану

Заінтересована особа: Мінветерані.в Мета встановлення факту – звернення з рішенням суду до міжвідомчої комісії Мінветеранів для встановлення комісією факту безпосередньої участі ОСОБА_2 у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони України у період воєнного стану для подальшого отримання Заявницею статусу члена сім`ї загиблого Захисника України. Пояснення заявниці: її чоловік під час окупації Іванківської ТГ займався волонтерством та збирав дані про точні місця розташування формувань зс рф. … Свідку відомо про те, що загиблий займався волонтерством. Рішення Іванківського райсуду Київської області від 20.12.2023 №366/3630/23.

  1. Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні цивільних справ: спадкові спори
  • Справа про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

Як зазначають позивачі, що в установлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини вони не звернулися, у зв`язку повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України. Так, 25 лютого 2023 року, ОСОБА_1 , виїхала за межі Києва, а 19 березня 2022 року за межі України. ОСОБА_2 перебував у м. Києві, однак займався ВОЛОНТЕРСТВОМ та брав участь в обороні міста. Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини із поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. ( ч. 1, ч.3 ст. 1272 ЦК України) Позовні вимоги – задовольнити. Рішення Дарницького райсуду м. Києва від 12.06.2023 р. справа № 753/6622/23.

  1. Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні цивільних справ: (не) договірні спори
  • Справа про повернення безпідставно набутих коштів

Фабула: Щодо перерахованих коштів ОСОБА_3 на її картковий рахунок у розмірі 50000 грн ОСОБА_1 вказує, що вони не являються оплатою за надання юридичних послуг. Ці кошти ОСОБА_4 надав добровільно, як благодійний внесок на допомогу ЗСУ, за усною домовленістю та що він буде відзначений у пабліках про волонтерську діяльність, і якщо буде реєструватись волонтерська спілка, він буде включений до списків волонтерів. Тому, надані кошти не оформлювались додатковою угодою про надання юридичних послуг. За юридичні послуги позивачем були сплачені лише ті кошти, розмір яких вони обумовили у договорі про надання правової допомоги. Відповідачкою не надано доказів, що вона чи її чоловік здійснювали збір грошових коштів на відповідні волонтерські рахунки, або ж, що за перераховані грошові кошти ОСОБА_3 було придбано майно для Збройних сил України. Рішення Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 27.10.2023 № 554/13837/22.

  • Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні цивільних справ: про стягнення коштів

Позивач ОСОБА_2 являється діючим військовослужбовцем Збройних Сил України. З метою ефективного виконання своїх бойових завдань військовій частині НОМЕР_1 необхідні квадрокоптери DJI МАVІС 3, в кількості 2 шт. Володіючи власними коштами, при цьому розуміючи необхідність отримання вказаних приладів, ОСОБА_2 , звернувся до ФОП щодо купівлі вказаних приладів. Відповідно до рахунку-фактури № 1497 наданого ФОП, вартість квадрокоптерів DJI МАVІС 3, в кількості 2 шт., складає 134000 грн.00 коп. Відповідно до платіжної інструкції 0.0.3201372741.1., згенерованою електронною системою АТ «КБ «Приватбанк», ОСОБА_2 перерахував на належний ФОП « ОСОБА_3 » розрахунковий рахунок суму в розмірі 134000 грн. 00 коп. Направлен вимога в порядку досудового врегулювання. Позов задовольнити. Рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 20 березня 2024 № 516/23/24.

  1. Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні цивільних справ: сімейні спори
  • Справа про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини Фабула: Зважаючи на військову агресію росії, позивач приймає активну участь у волонтерському русі, постійно надає допомогу нашим військовим та лікарням, про що також свідчать додані документи. Вважає, що все це у своїй сукупності надасть суду можливість визнати його гідним для виховання доньки. Згідно характеристики Гімназії, де навчається дитина, батько не лише постійно цікавиться успіхами доньки у навчанні, а й виховує у неї загальнолюдські цінності та свідому громадську позицію, та крім того, сам є прикладом для дитини, займається волонтерською діяльністю. Позовні вимоги – задовольнити. Рішення Саксаганського райсуду м. Кривого Рогу від 11.03.2024 справа №214/266/24.
  • Справа за поданням приватного виконавця про обмеження у праві виїзду за межі України

Фабула: Борг по аліментах 236 193 грн. Ухвалою Личаківського райсуду м. Львова подання задоволено. Подано апеляцію з підстав волонтерства і неможливість провадити вол/діяльність через обмеження. Належним та допустимих доказів того, що ОСОБА_2 є волонтером, матеріали справи не містять, як і не надано доказів того, що оскаржувана ухвала перешкоджатиме боржнику в майбутньому займатись волонтерською діяльністю, адже саме по собі зайняття такою діяльністю не свідчить про відсутність підстав не застосовувати до такої особи, яка є боржником у виконавчому провадженні, таких заходів, як тимчасове обмеження у праві виїзду за межу країни. На переконання колегії суддів, клопотання БФ «Закон і справедливість», адресоване Личаківському райсуду м. Львова та додано до апеляційної скарги, в якому міститься прохання зняти заборону виїзду боржнику, наведених вище обставин не спростовує. Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні цивільних справ: сімейні спори Постанова Львівського апеляційного суду від 20.07. 2023 № 463/3040/22.

3.    Публічно – правові спори з елементом волонтерства. Практика вирішення адміністративних справ щодо гарантій соціального захисту волонтерів

Публічно – правові спори з елементом волонтерства в умовах воєнного стану:

  • оскарження відмови в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
  • визнання протиправною відмови в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянину іноземної держави;
  • про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та рішення про примусове повернення до країни походження іноземця;
  • оскарження відмови інспектора прикордонної служби у перетині Державного кордону України;
  • позови про визнання періоду волонтерства військовою службою та виплату грошового забезпечення (оскарження рішень – відмов);
  • виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги;
  • використання волонтерів у виборчому процесі;
  • використання праці волонтерів без оформлення трудових відносин.

Ситуація, коли коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги з кількох підстав (№320/5955/20):

Згідно з протоколом міжвідомчої комісії №1 від 04.06.2020 позивачу відмовлено у призначені одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки одноразову грошову допомогу останній вже отримав відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність».

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що позивач набув право на доплату одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, оскільки фактично відбулась зміна інвалідності з ІІІ групи на ІІ групу у межах строків, передбачених чинним законодавством.

Суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, вважав, що з самої назви Порядку №336 слідує, що такий регулює питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та положення пункту 6 Порядку № 336 є застосованим за умови, якщо після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги проводилась відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». При цьому, за вибором позивача у зв`язку з встановленням інвалідності у 2016 році останньому призначено та виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність».

Позиція ВС/КАС, висловлена у постанові від 21 березня 2024 року у справі №320/5955/20:

20. У разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги (пункт 4 Порядку № 336).

21. Тобто, законодавством передбачена для одержувача одноразової грошової допомоги альтернатива вибору підстави її виплати у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-ХІІ, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів.

24. Виходячи з наведеного, зазначені норми Порядку № 336 у своїй сукупності вказують на те, що одноразова грошова допомога згідно з частиною 7 статті 13 Закону № 3551-ХІІ може бути призначена лише у тому випадку, якщо особа не реалізувала свого права на одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів.

25. Колегія суддів враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 12.04.2023 у справі №440/2563/22, згідно якого у разі, якщо особі було призначено і виплачено одноразову грошову допомогу на підставі іншого закону, то в разі встановлення вищої групи інвалідності, право на отримання такої допомоги в більшому розмірі реалізується на підставі того ж нормативно-правового акта, за яким таку допомогу було призначено вперше.

26. Таким чином, визначальним для вирішення цього спору є з`ясування, на підставі якого нормативноправового акта позивач отримав одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

4.    Податкові ризики, адміністративні та кримінально – правові аспекти у сфері волонтерської діяльності

Кримінальні правопорушення та відповідальність за їх вчинення при провадженні волонтерської діяльності:

● Стаття 304 ККУ. Втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми;

● Стаття 150-1 ККУ. Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб);

● Стаття 190 ККУ. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство);

● Стаття 201-2 ККУ. Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги;

● Стаття 204 ККУ. Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів;

● Стаття 332 ККУ. Незаконне переправлення осіб через державний кордон України.

  • Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги (ч.3 ст.201-2 КК України). Вирок Київський районний суд міста Одеси від 20.06.2023 року № 947/8718/23;
  • Вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2, ч.1 ст.358, ч.4 ст.358 КК України. Вирок Ямпільський районний суд Сумської області від 20.03.2024 року № 590/1278/23;
  • Заволодіння майном БФ шляхом зловживання довірою (шахрайство, ч. 1 ст. 190 ККУ). Вирок Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 29.05.2023 № 348/878/22;
  • Незаконне переправлення осіб через державний кордон України (ст.332 ККУ). Вирок Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.12.2023 № 361/10309/23.

Адміністративні правопорушення та відповідальність за їх вчинення при провадженні волонтерської діяльності:

  • Притягнення до адмін. відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, з урахуванням здійснення волонтерської діяльності. Постанова Бориспільського м/р суду від 13.12.2022 р. №359/8271/22.
  • Притягнення до адмін. відповідальності за ч.1 ст.204-1 КУпАП, спроба незаконного перетинання державного кордону України. Постанова Глибоцького райсуду Чернівецької області від 20.05.2022 №715/1275/22.
  • Закрити провадження по справі за ст.164-5 ч.1 КУпАП та направити матеріали в поліцію для внесення в ЄРДР та проведення досудового розслідування за ст.204 ч.1 КК України. Постанова Міжгірського районного суду Закарпатської області від 15.02.2024 №302/135/24.

Першоджерело: https://tinyurl.com/4zwe8b9t