Виплати військовослужбовцям у зв’язку з пораненням
Огляд підготувала адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівниця Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Вікторія Поліщук
Публікації лекторів
08.05.2025

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено права військовослужбовців на соціальний захист, включаючи виплати у разі поранення, інвалідності або загибелі.

Перш за все, за військовослужбовцем зберігається щомісячне грошове забезпечення в розмірі за останньою займаною посадою перед пораненням (контузією, травмою, каліцтвом). Також надається можливість отримати додаткову винагороду та одноразову грошову допомогу. Зокрема, статтею 16 згаданого вище Закону передбачено гарантована державою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 р. у редакції від 29.03.2025 р., яка визначає Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану, передбачено додаткову винагороду., яка здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень до таких наказів включаються особи, зазначені у пунктах 1 та 1-1, у тому числі такі: які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні (отримують медичну та/або реабілітаційну допомогу у сфері охорони здоров’я в стаціонарних умовах) в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв’язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Виплати здійснюються для осіб, які отримали поранення, та перебувають:

  • на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого,

  • або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв’язку з отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Виплати мають бути за весь час (періоди) перебування на такому лікуванні або у відпустці.

Відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» № 860 від 07.06.2018 р., підставою для видання наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), форму якої визначено додатком 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, видана командиром військової частини, де проходить службу або перебуває у відрядженні військовослужбовець, яка містить інформацію про обставини отримання військовослужбовцем поранення (травми, контузії, каліцтва) під час захисту Батьківщини.

Ключова інформація, яка має бути у довідці, що травма пов’язана із захистом Батьківщини, особа не вчиняла кримінального правопорушення, перебувала у засобах індивідуального захисту, не намагався сам собі завдати тілесного ушкодження і не перебував у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.

Військово-лікарськими (лікарсько-експертними) комісіями закладів охорони здоров’я (установ) під час надання рекомендацій про потребу у відпустці за станом здоров’я військовослужбовцям, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) під час захисту Батьківщини, після закінчення стаціонарного лікування у військовому (цивільному) лікарняному закладі охорони здоров’я (у тому числі закордонному) одночасно надаються медичні висновки про ступінь важкості поранення для прийняття рішення командирами військових частин цих військовослужбовців щодо надання їм відпустки для лікування після тяжкого поранення та виплати винагороди у розмірі 100000 гривень за час цієї відпустки.

Відтак, виходячи із наведеного вище, для військовослужбовців, які отримали поранення, передбачена додаткова винагорода — до 100 000 грн/місяць, одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності, виплата 1 млн грн. для військовослужбовців, які отримали поранення під час захисту Батьківщини. Також у військовослужбовця є право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань1 і грошової допомоги для оздоровлення.

Разом з тим, незважаючи на права військовослужбовців, проаналізуємо ситуації, які стоять на заваді отримання виплат у звязку з пораненням.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд досліджував питання виплати додаткової грошової винагороди у рішення від 05.05.2025 р. по справі №160/5731/25. За обставинами справи

09 грудня 2024 року з метою реалізації свого права на отримання додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 гривень за період перебування на стаціонарному лікування Позивач звернувся до Відповідача з рапортом та необхідним пакетом документів щодо виплати зазначеної додаткової грошової винагороди, оскільки на момент звільнення, а саме 22.11.2024 року не відбулось повного розрахунку. Через направлення адвокатського запиту до В/ч НОМЕР_1 представник позивача дізнався, що за періодами стаціонарного лікування у 2023-2024 роках у, відсутні підстави для здійснення виплат.

Доказова база Позивача:

  • Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України виданої ОСОБА_1 , слідує, що він дійсно в період з 28.03.2022 по 04.10.2022, 13.10.2022 по 30.10.2022, 31.10.2022 по 06.11.2022, 03.02.2024 по 20.04.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України перебуваючи в ОТУ «Північ», ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ОТУ «Соледар», ОТУ «Донецьк».

  • 06 листопада 2022 року позивач отримав травму в період проходження служби під час виконання службово-бойових завдань в зоні проведення бойових дій на території Донецької області, що підтверджується актом №307/22 «Про нещасний випадок (у тому числі поранення) з солдатом призваним по мобілізації ОСОБА_1 ».

  • 07 листопада 2024 року медичною (військово-лікарською) комісією ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» за направленням командира в/ч НОМЕР_1 НГУ від 05.08.2024 року №454 позивачу було проведено огляд та на підставі чого винесено постанову ВЛК про непридатність до військової служби (стаття 17 «а», 23 «в», 64 «в», 79 «в» та графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь до придатності до військової служби Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом МВС України від 03.04.2017 №285 (зі змінами), згідно свідоцтва про хворобу №538-с/НГУ від 07.11.2024 року. Згідно з п. 12 якого, встановлено причинний зв`язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва): «Посттравматичний стресовий розлад у вигляді пролонгованого тривожного і депресивного варіанту розвитку з психотичними включеннями, зі стійкою фармакорезистентною інсомнією, суїцидальною налаштованістю, важкий перебіг при різко виражених, стійких хворобливих проявах. F-43.1. Вертеброгенна торакалгія, стадія ремісії на тлі остеохондрозу грудного відділу хребта, протрузій міжхребцевих дисків ThS-Th6, Th6-Th7 без порушення статико-динамічної функції хребта», із захистом Батьківщиною. Окрім того, «Наслідки акубаротравми (06.11.2022) у вигляді незначного цефалгічного синдрому» також пов`язані із захистом Батьківщини.

Позиція Суду. Додаткова винагорода в розмірі 100000 грн. виплачується військовослужбовцям, зокрема, тим, які у зв`язку з пораненням, пов`язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

При цьому, суд зауважує, що для виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із захистом Батьківщини, на період дії воєнного стану, немає обов`язкової умови щодо безперервного перебування особи на стаціонарному лікуванні.

Тобто, у разі повторного та кожного наступного перебування військовослужбовця на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних), за медичними показниками отриманого раніше поранення (контузії, травми, каліцтва), пов`язаного із захистом Батьківщини, виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 100000 гривень.

Підставою для видання наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень у зв`язку з пораненням, пов`язаним із захистом Батьківщини, є довідка про обставини травми, видана командиром військової частини, де проходить службу або перебуває у відрядженні військовослужбовець, яка містить інформацію про обставини отримання військовослужбовцем поранення під час захисту Батьківщини. Така довідка видається відповідно до наказу командира військової частини.

Відтак, позивач має право на отримання додаткової винагороди у збільшеному розмірі із розрахунку 100000 грн. на місяць за період перебування на стаціонарному лікуванні у періоди з 10.07.2023-07.08.2023, з 19.05.2024-11.06.2024, 13.08.2024-11.10.2024, а тому бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у відповідності до пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за спірні періоди в розрахунку на місяць пропорційно часу перебування на стаціонарному лікуванні після перенесеної травми є протиправною.

У рішення від 30.04.2025 р. Дніпропетровський окружний адміністративний суд по справі №160/1909/25 також встановив, що наявні медичні документи та докази поранення, яке пов’язано із захистом Батьківщини, є підставою для нарахування додаткової винагороди.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач 06.04.2023 року отримав тяжке поранення та у період з 21.02.2024 по 05.03.2024, з 22.04.2024 по 04.05.2024, з 13.05.2024 по 04.06.2024 перебував на стаціонарному лікуванні та за рекомендованими довідками ГВЛК №2944 від 15.08.2023 року, ВЛК №210 від 05.03.2024 року, ГВЛК №635 від 05.04.2024 року, ГВЛК №917 від 08.05.2024 року пребував у відпустках за станом здоров`я.

Суд зауважує, що матеріалами справи документально підтверджено, що позивач отримав поранення та захворювання, які пов`язані із захистом Батьківщини. При цьому, під час судового розгляду справи відповідач не заперечував та не спростовував ані факту існування вказаних вище документів, ані викладених у цих документах інформації.

Також, у ході розгляду справи суб`єкт владних повноважень не заперечував та не спростовував тих обставин, що періоди стаціонарного лікування позивача та відпусток позивача за станом здоров`я через отримане поранення тривали протягом вказаних вище спірних періодів.

Ці обставини підтверджені дослідженими судом копіями медичних документів.

Отже, на думку суду, позивач має безумовне право на виплату додаткової винагороди у розмірі, збільшеному до 100 000 грн. в розрахунку на місяць, встановленої Постановою КМУ від 28.02.2022 р. № 168, а саме, за періоди стаціонарного лікування з 21.02.24 по 05.03.24, з 22.04.24 по 04.05.24, з 13.05.24 по 04.06.24 та за періоди відпусток за станом здоров`я рекомендованими: Довідкою ГВЛК №2944 від 15.08.2023 року на 30 календарних днів, Довідкою ВЛК №210 від 05.03.2024 року на 30 календарних днів, Довідкою ГВЛК №635 від 05.04.2024 року на 30 календарних днів, Довідкою ГВЛК №917 від 08.05.2024 року на 30 календарних днів, що підтверджується належними та допустимими доказами.

Беручи до уваги встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168.

1 https://social.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2024/02/183_ud_vid-16.01.2024-rishennya-gz-na-2024-rik.pdf