Упродовж першого етапу навчання адвокати мають змогу розкрити для себе як загальний зміст курсу, так і конкретизувати поняття біомедицини й біоетики: Олександр Корнага
Триває навчання адвокатів на онлайн-курсі програми Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини», що стартував у Вищій школі адвокатури НААУ 13 листопада 2023 року.
Попри те, що навчальний курс періодично з’являється в переліку освітніх продуктів Вищої школи адвокатури, — це щоразу досконаліший та актуальніший продукт.
Особливостями першого місяця навчання та проходження учасниками модулів «Вступ» і «Добровільна та інформована згода» ділиться тренер Курсу Олександр Корнага, адвокат, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ.
Тренер зауважив, що цього разу учасникам курсу стала доступною та помічна книга колективу авторів за загальною редакцією Ірини Сенюти «Стратегія імплементації Конвенції Ов’єдо в законодавство України». Зазначене видання містить детальну проблематику та шляхи розв’язання актуальних проблем медичного права через призму норм міжнародного права та найкращих світових практик.
Вступний розділ програми спрямований на загальне орієнтування учасників у сфері біомедицини та знайомство з Конвенцією «Про права людини та біомедицину» (Конвенція Ов’єдо).
«Упродовж першого етапу навчального курсу адвокати мають змогу розкрити для себе як загальний зміст курсу, так і конкретизувати поняття біомедицини й біоетики» — зазначає Олександр Корнага.
Оскільки запроваджений курс передбачає участь саме адвокатів, то у наступному розділі курсу одна з найважливіших тем практичної діяльності, спрямованої на захист прав та інтересів людини — «Добровільна та інформована згода». Так, саме добровільна інформована згода з врахуванням принципів інформованості, добровільності згоди й здатності ухвалювати рішення є запорукою додержання прав людини та надання належної медичної допомоги.
Тренер підкреслив, що як і завжди, всі теоретичні аспекти навчального курсу наповнені різноманітними та конкретними прикладами з національної та європейської судової практики, що робить його практично-орієнтованим.
Серед інших прикладів судової практики відзначено рішення ЄСПЛ у справі «Гласс проти Сполученого Королівства», де постало питання необхідності термінового звернення до суду у зв’язку із категоричною відмовою матері від застосування необхідного методу надання медичної допомоги її сину. У ході розгляду справи судом констатовано порушення ст. 8 ЄКПЛ через застосування лікування без згоди матері та без необхідного рішення компетентного органу (суду).
Вказаний приклад судової практики є показовим не лише з точки зору необхідності отримання добровільно інформованої згоди, а й для порівняння правового регулювання вказаного питання у Великій Британії та Україні.
Олександр Корнага зауважив, що в національному законодавстві загалом відсутній ефективний та оперативний інструмент з визначеною процедурою, за допомогою якого можна було б звертатися за дозволом застосовувати методи лікування дітей задля досягнення найкращих їх інтересів в разі відсутності добровільної інформованої згоди батьків.
Наостанок тренер відзначив, що попри значну насиченість запропонованого курсу теоретичними та практичними матеріалами, кожен з учасників може самостійно визначати час для виконання завдань та опрацювання матеріалів, що забезпечує відому зручність навчання.
Про установчу зустріч учасників і тренерів онлайн-курсу програми Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини» детально за посиланням: https://tinyurl.com/m6wj3je9
Корисні посилання:
Human Right Education for Legal Professionals (Help) http://surl.li/kimrz
Дізнатися про попередній досвід колег по проходженню курсу:
Тренер курсу Наталія Маркочева: курс є дуже корисним для адвокатів, сферою професійних інтересів яких є медичне право https://tinyurl.com/23cnusth
Тренер курсу Оксана Міськів: навчальний курс є досить практичним та унікальним, оскільки поєднує в собі не лише теоретичні напрацювання у даній галузі права та національне законодавство, але й включає національну судову практику та практику ЄСПЛ стосовно актуальних проблем медичного права. https://tinyurl.com/2p9d3pcx
Тренер курсу Вікторія Валах: «Онлайн курс містить у собі усю необхідну добірку практичного матеріалу» https://tinyurl.com/ms2avy9v
Тренер курсу Зінаїда Чуприна: Курс програми Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини», безумовно, є неоціненним джерелом знань у царині медичного права, які так потрібні в адвокатській діяльності https://tinyurl.com/3j6wavca
Тренер курсу РЄ HELP Олександр Корнага: Багатогранність та насиченість перших модулів закладає підвалини успішного проходження Курсу, а найголовніше — якісного та плідного застосування отриманих знань у щоденній практиці адвоката https://tinyurl.com/yck9ned7
Про навчання адвокатів на платформі HELP РЄ http://surl.li/kimzq
Установча зустріч учасників і тренерів онлайн курсу програми Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини» http://surl.li/kimzz
Адвокати поглибили й удосконалили знання з медичного права: завершився 5-й набір Курсу https://tinyurl.com/8pj87t46
Навчання та знання — це зброя, яка не вбиває. Чи достатньо у нас з вами зброї? — виступ Савви Кузьменка на Конференції мережі HELP 2022 http://surl.li/kinag.