Таємниця шлюбних договорів — 2020
Ганна Гаро сімейний адвокат, сімейний медіатор, к.ю.н., Голова Комітету з сімейного права НААУ, лектор Вищої школи адвокатури НААУ Телефонний дзвінок. Анно, нам вас рекомендували, я сам юрист, мої клієнти одружуються та хочуть укласти шлюбний договір, їм дуже горить, я в цьому не розбираюся, чи зможете допомогти? Звичайно, відповідаю я, це мої улюблені справи, скоро […]
Новини та події
20.03.2020

Ганна Гаро

сімейний адвокат, сімейний медіатор, к.ю.н.,
Голова Комітету з сімейного права НААУ,
лектор Вищої школи адвокатури НААУ

 

Телефонний дзвінок. Анно, нам вас рекомендували, я сам юрист, мої клієнти одружуються та хочуть укласти шлюбний договір, їм дуже горить, я в цьому не розбираюся, чи зможете допомогти? Звичайно, відповідаю я, це мої улюблені справи, скоро буде 10 років як я захистила дисертацію на цю тему, і хто знав, що ця тема буде жити вічно. Задумано, зроблено. Одна зустріч на обговорення можливих умов, правильні запитання, роз’яснення як може бути та які ризики, ніч роботи та договір складено. Пара одружилася та в той же день нотаріально посвідчили договір.

Це реалії сімейного права 2020 року – новітньої історії свідомого створення українських сімей, коли молоді люди розуміють, що кохання коханням, а витрачати цінні роки життя на вирішення можливих майнових конфліктів в майбутньому не варто, нехай буде відразу все чітко та прозоро, адже в кожного може бути свій бізнес, своє бачення витрат та інвестицій. Чую від клієнтів — ми хочемо обговорити всі можливі ситуації до укладення шлюбу, домовитися сьогодні і більше до цього питання не повертатися, насолоджуватися життям, коли ти не зв’язаний недовірою та всілякими пересторогами. Тема переваг і недоліків укладання шлюбних договорів дуже актуальна, адже головне в професії сімейного адвоката — максимальний захист прав та інтересів клієнта! А запитання в практиці сімейного адвоката щодо шлюбних договорів є дуже різноплановими, наприклад:

 • Я виходжу заміж за іноземця, він француз і наполягає на шлюбному договорі, що робити?
 • Я хочу купити квартиру (це новобудова), але ще немає рішення суду про розлучення, мені рекомендують підписати шлюбний договір, це ж знизить ризики в разі спору щодо цього нерухомого майна?
 • Я підписала шлюбний договір, але він не на мою користь, як бути?
 • Не хочу отримувати кожен раз згоду дружини на угоди з нашим спільним майном, можна це в шлюбному договорі закріпити?
 • Я підписала шлюбний договір, за яким все, що зареєстроване на чоловіка, то його, що на мені, то моє; тепер після 10 років шлюбу на ньому все, а на мені нічого; це ж ставить мене у надзвичайно невигідно матеріальне становище? допоможіть визнати договір недійсним!
 • Чи складно оскаржити шлюбний договір, за яким всі доходи від корпоративних прав, виключно особисті?
 • В нас буде рухоме та нерухоме майно за кордоном, чи буде шлюбний договір поширюватися на нього?
 • Ми уклали шлюбний договір за кордоном, в нас подвійне громадянство, майно є і там і тут, як його тепер ділити, за яким законодавством? чи дійсний цей шлюбний договір в Україні?
 • Підкажіть будь ласка в чому різниця між шлюбним договором та договором про поділ майна подружжя?
 • А можна в шлюбному договорі зазначити про місце проживання дитини зі мною та обов’язок чоловіка подарувати дітям квартиру?
 • Якщо аліменти вже власність дитини, їх тоді не можна в шлюбному договорі прописувати?
 • Чи можна укласти шлюбний договір, якщо ми живемо разом без державної реєстрації шлюбу? як врегулювати наші майнові відносини?
 • Що буде зі шлюбним договором, якщо один із нас помре? майно, що належатиме одному з нас згідно з його умовами, перейде у спадщину по закону чи треба додатково заповіт складати?

І в кожному випадку не буде і не може бути стандартної відповіді, оскільки обставини завжди особливі, які треба ретельно з’ясувати. Збалансованість – це головна мета при укладенні шлюбного договору, виключно практичний досвід поєднання знань про укладення та визнання недійсними шлюбних договорів є ключовим для успіху практикуючого у цій сімейній спеціалізації саме адвоката. Щоб я зробила на місці дружини, яка б прийшла до мене з проханням допомогти оспорити шлюбний договір? А якби я захищала чоловіка за цих обставин? Такі запитання відразу підсказують потрібні моменти для з’ясування та пропрацювання.
Я пишаюся тим, що мої клієнти не повертаються до мене, значить в них все добре і шлюбні договори складені професійно.

Ризики при укладенні шлюбного договору є завжди, як і при укладенні будь-якого договору, який за наявності відповідних підстав можна визнавати неукладеним, повністю чи частково недійсним. Але перспективи позитивного вирішення заявленого позову не завжди є прогнозованими. Адже, крім передбаченої чинним законодавством можливості для цього, потрібні докази насильства, примусу, обману, помилки, або обґрунтоване переконання суду у настанні несприятливих наслідків у вигляді поставлення однієї зі сторін у надзвичайно невигідне матеріальне становище при не менш сильному аргументі другої сторони у свободі договору та вільному волевиявленні сторони підписатися саме на такі умови.

Головне – свідомо та професійно скласти текст шлюбного договору або зрозуміти, що його укладення є навпаки шкідливим для вашого клієнта, зокрема, якщо пара – це громадяни з різних країн. В такому шлюбному договорі необхідно обов'язково прописати, право якої країни буде застосовуватися до цього договору та за яким законодавством будуть розглядатися суперечки сторін, наприклад, про розірвання або визнання договору недійсним. І обов’язково необхідна попередня юридична консультація щодо законодавства з питань укладення та практики застосування шлюбного договору в країні другої половинки, так як важливо розібратися, що буде вигідніше — укладати і жити за шлюбним контрактом або не укладати його, і тоді законодавство країни, в якій буде придбано майно і буде застосовуватися при розподілі подружнього майна.

Казка укладення шлюбних договорів яскрава, але є і темна сторона. Єдиного реєстру шлюбних договорів немає в Україні, тому перевірити, чи є в твого обранця чи нареченої укладені вже до цього шлюбні договори не уявляється можливим. Така ж ситуація, якщо ти кредитор, а у боржника виявився шлюбний договір, за яким в нього нічого немає. Або ж ніби домовленість є, тільки все майно однієї сторони в офшорі, і ділити його за умовами шлюбного договору не уявляється можливим без доброї на те волі такої сторони. Змінити цей договір можна тільки за взаємною згодою. Добре, що хоч відмовитися можна навіть з моменту його укладення. Розірвати шлюбний договір в судовому порядку дуже складно. Суд завжди буде брати до уваги інтереси неповнолітніх дітей, майнові права яких можуть бути порушені при ініціюванні батьком розірвання умови шлюбного договору.

На мою думку, міфи навколо укладення шлюбних договорів, вже зруйновані.

Міф 1. Мені все, а тобі нічого. І це законно.
Реальність: умовами шлюбного договору необхідно дотримуватися більш-менш рівноцінних умов поділу майна у разі розлучення, інакше постановка одного з подружжя умовами контракту в надзвичайно невигідне становище є підставою для визнання договору недійсним.
Крім того, протизаконними, а потім нікчемними, будуть вважатися положення шлюбного договору, за якими один із подружжя одержує одноосібне право розпоряджатися майном, що перебуває у спільній сумісній власності подружжя.

Міф 2. Можна взяти типову форму шлюбного договору і не платити юристу.
Реальність: не може існувати єдиної стандартної форми шлюбного договору, адже кожен шлюбний договір втілює волю конкретної пари (осіб, що вступають у шлюб, або подружжя). Відповідно, структура і змістовне наповнення шлюбного договору будуть особливими.

Міф 3. Шлюбний договір — це дорого.
Реальність: у порівнянні з угодою купівлі-продажу нерухомості можна говорити, що витрати будуть мінімальними. Для того, щоб укласти шлюбний договір, сторонам необхідні консультації адвокатів і нотаріуса, зрідка медіатора. Нотаріальні послуги в Україні щодо нотаріального посвідчення шлюбного договору коштують до 6000 гривень, адвокатські та медіатора — за погодженням.

Міф 4. Шлюбний контракт руйнує романтику почуттів, змушує задуматися про ймовірне розлучення ще до шлюбу, створює атмосферу недовіри і тривожності в сім'ї.
Реальність: насправді, цей документ допомагає "спати спокійно" всім. Тобто вибудувати прозорі відносини між подружжям, а також з їх батьками і родичами, які, наприклад, фінансово беруть участь в житті молодої сім'ї. Батьки нерідко готові допомогти молодятам з придбанням житла, внесками на будівництво, з ремонтом і так далі. Татові, мамі або бабусі, особливо якщо фінансує тільки одна сторона, набагато спокійніше знати, що їхня дитина гарантовано залишиться з тим, що профінансували вони. Вирішувати конфлікти в такій сім'ї простіше.