
Право на освіту – фундаментальне та невід’ємне право кожної людини, закріплене у статті 53 Конституції України. Держава визнає освіту ключовим елементом соціальної адаптації, професійного розвитку та захисту прав і свобод громадян, зокрема – військовослужбовців, учасників бойових дій (УБД) та їх дітей.
З урахуванням особливого статусу зазначених категорій осіб, законодавством України передбачено низку гарантій та пільг у сфері освіти, які мають на меті забезпечити доступ до освітніх послуг, створити умови для перепідготовки, підвищення кваліфікації, адаптації до мирного життя та повноцінної інтеграції у суспільство.
Правові засади реалізації права на освіту військовослужбовців та УБД врегульовано Конституцією України, Законом України «Про освіту», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою КМУ № 673 від 16.09.2022 р. «Про затвердження Порядку надання пільгових державних кредитів для здобуття освіти».
Україна також є учасницею міжнародних актів, які гарантують право на освіту, зокрема Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права (ст. 13), Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ст. 2) та Європейської соціальної хартії (ст. 10, 17).
Форми реалізації права на освіту
Військовослужбовці та учасники бойових дій мають право:
-
вступати на навчання до закладів професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти;
-
навчатися за денною, заочною, дистанційною формами;
-
здобувати післядипломну освіту, проходити курси підвищення кваліфікації, брати участь у професійній перепідготовці.
Навчання можливе без відриву від служби і не є підставою для звільнення з військової служби.
Особи, призвані на строкову службу під час навчання, мають право на поновлення у навчальному закладі після демобілізації для продовження здобуття освіти.
Спеціальні можливості та пільги
-
Вступ за результатами співбесіди замість НМТ/ЄВІ/ЄФВВ.
-
Повторне безоплатне здобуття вищої освіти – учасники бойових дій можуть безкоштовно навчатися вдруге за тим самим ступенем (бакалавр, магістр), навіть якщо вже отримали диплом раніше.
-
Право на першочергове переведення з контракту на вакантні місця державного замовлення за наявності вакантних місць.
Як підтвердити право на пільгу під час вступу до закладів вищої освіти?
Для підтвердження пільги необхідно звернутися до обраного закладу освіти та надати пакет підтверджуючих документів, зокрема:
-
копію посвідчення учасника бойових дій / довідки про інвалідність внаслідок війни / свідоцтва про смерть військовослужбовця тощо;
-
документи, що підтверджують родинні зв’язки – для дітей військових;
-
інші документи за вимогою приймальної комісії.
Відповідно до Правил прийому до закладів вищої освіти, пільгові категорії вступників повинні у разі вступу за співбесідою (а не за результатами НМТ, ЄВІ або ЄФВВ) заздалегідь повідомити приймальну комісію та пройти процедуру у встановлені строки (співбесіди зазвичай відбуваються в перші дні після подачі заяв).
Фінансові механізми підтримки у разі вступу на навчання за рахунок фізичних (юридичних) осіб
-
Ваучери на навчання
Ваучер – це документ, який видається центр зайнятості та частково покриває навчання, підвищення кваліфікації або професійну перепідготовку в затверджених навчальних закладах. Ваучер видається лише один раз протягом життя.
Правова основа для отримання ваучера передбачена статтею 30 Закону України «Про зайнятість населення» та Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 20 березня 2013 року, якою затверджено Порядок видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності громадян на ринку праці.
Право на отримання ваучера мають громадяни, які є звільненими з військової служби в запас або відставку; мають статус учасника бойових дій (УБД); визнані особами з інвалідністю внаслідок війни.
Навчання має здійснюватися за тими професіями і спеціальностями, перелік яких визначений Міністерством економіки України.
Вартість навчання у межах суми ваучера оплачується центром зайнятості напряму освітньому закладу. У разі, якщо вартість обраної програми перевищує встановлену межу фінансування, особа має право доплатити різницю самостійно.
-
Пільгові державні кредити на навчання
Пільговий довгостроковий кредит – це фінансова допомога з державного бюджету, що надається на оплату навчання у закладах вищої освіти на умовах безвідсоткового користування під час навчання.
Погашення кредиту розпочинається через один рік після завершення навчання і може здійснюватися протягом до 10 років.
Кредит може покривати повну або часткову вартість навчання за контрактною формою. Правове регулювання цього механізму визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року № 673, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої освіти .
Відповідно до пункту 5 Порядку, право на пільговий довгостроковий кредит мають:
-
учасники бойових дій;
-
військовослужбовці , які проходять або проходили службу;
-
особи з інвалідністю внаслідок війни ;
-
діти учасників бойових дій ;
-
діти військовослужбовців, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання обов’язків військової служби ;
-
діти осіб з інвалідністю внаслідок війни .
Кредит видається на весь строк навчання, але з поновленням щороку , з урахуванням фактичної потреби. Проценти за користування кредитом під час навчання не нараховуються. Повернення кредиту розпочинається не раніше ніж через 12 місяців після завершення навчання і може сягати до 10 років.
Пільги для дітей військовослужбовців та УБД
-
Першочергове зарахування до дитячих садків, шкіл і закладів професійної освіти за місцем проживання – дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності
-
Переважне право на вступ до військових закладів освіти для дітей військовослужбовців із вислугою 20 років, звільнених за станом здоров’я або віком, або осіб з інвалідністю внаслідок служби;
-
Вступ поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних закладів вищої/професійної освіти за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів – для дітей загиблих або зниклих безвісти під час виконання службових обов’язків (протягом 3 років після завершення школи);
-
Компенсація вартості навчання – у разі участі закладу освіти у відповідному проекті Міністерства у справах ветеранів України;
-
Соціальні стипендії – дітям учасників бойових дій, дітям загиблих військових.
Вступ і навчання військовослужбовців у закладах вищої, фахової передвищої та професійної освіти є правом кожного захисника держави. Освіта відкриває перед військовослужбовцями нові можливості для кар’єри, підвищення кваліфікації, адаптації до цивільного життя та участі у розбудові держави.
Держава гарантує реалізацію цього права шляхом створення спеціальних умов вступу, надання фінансової підтримки у вигляді грантів, пільгових кредитів, ваучерів на навчання, а також можливості переведення на навчання за кошти державного або регіонального замовлення.