Реалізація корпоративних прав та управління бізнесом в умовах воєнного стану: що варто знати про заходи регуляторів, роботу реєстрів, банківської системи та встановлені обмеження
Ми продовжуємо проводити заходи з підвищення кваліфікації адвокатів та правопросвітництво в умовах воєнного стану в Україні. У єдності наша сила, разом до перемоги! Слава Україні!
Публікації лекторів
22.03.2022

Вебінар на тему “Реалізація корпоративних прав в умовах воєнного стану” відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ 23 березня 2022 р., що об'єднав участю понад 1300 адвокатів з усіх регіонів України.

Лектором виступила Надія Тарасова адвокат, корпоративний секретар, комплаєнс-офіцер, член Комітету з господарського права та процесу НААУ, учасник Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ.

Згідно з програмою вебінару Надія Тарасова розкрила учасникам правові засади регулювання корпоративних прав, законодавчі підстави введення воєнного стану в Україні та його вплив на реалізацію корпоративних правовідносин.

Доповідь лектора містила аналіз заходів регуляторів, зокрема, щодо розміщення, обігу та викуп цінних паперів, умов випуску облігацій внутрішньої державної позики “Військові облігації”.

Висвітлюючи питання захисту інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни відповідно до Закону України від 03.03.2022 лектор підкреслила, що він не поширюється на податкові правовідносини.

Важливим наголосом під час вебінару стали питання забезпечення безпеки даних цифрових документів в Дія та призупинення Міністерством юстиції України роботи державних реєстрів.

Предметом обговорення стали законодавчі зміни в деяких процедурах і питаннях нотаріату в умовах воєнного стану, здійснення правосуддя судами та тимчасового призупинення доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду».

Увагу учасників привернули особливості роботи банківської системи та валютного ринку з 24 лютого 2022 року в умовах воєнного стану по всій території України, а також питання засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП України.

Лист ТПП щодо засвідчення форс — мажорних обставин: https://bit.ly/3qvGPRL

Дискусійними під час заходу були особливості функціонування органів управління акціонерів акціонерного товариства на період дії воєнного стану, а також управління бізнесом в умовах воєнного стану.

Надія Тарасова проаналізувала перелік можливих обмежень виробничої діяльності, в тому числі, використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, можливості примусового відчуження або вилучення майна, що перебуває у приватній власності та низки інших, а також надала практичні поради щодо дій акціонерів, виконавчого органу підприємства з забезпечення роботи підприємства під час воєнного стану.

В завершення заходу доповідач надала відповіді на запитання, а також поділилася навчальними матеріалами зі своєї доповіді, що стануть корисними у подальшій професійній діяльності учасників.

Ключовими законодавчими та нормативно — правовими актами, що впливають на реалізацію корпоративних правовідносин в умовах воєнного стану, є наступні:

— Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII.

— Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022.

— Закон України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».

— Постанова КМУ від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією».

— Укази Президента України: № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», затверджені відповідно Верховною Радою України.

-Постанова Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану”.

— Рішення НКЦПФР «Про упорядкування проведення операцій на ринках капіталу на період дії воєнного стану» від 08.03.2022 № 144.

-Рішення НКЦПФР від 16.03.2022 № 176 «Про внесення змін до Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду».

— Рішення НКЦПФР від 16.03.2022 № 177 «Щодо особливостей функціонування органів управління акціонерів акціонерного товариства на період дії воєнного стану».

Учасники висловили лектору вдячність за важливі та практично необхідні знання і навички, а також обмінялися між собою теплими словами підтримки, поваги і шани Збройним Силам України і всім воїнам, які боронять нашу землю і захищають народ, а також впевненості в перемогу України у війні.

Вища школа адвокатури НААУ висловлює щиру вдячність лектору Надії Тарасовій та всім адвокатам, які долучилися до участі у вебінарі.