Правила адвокатської етики: щомісячний огляд дисциплінарної практики від адвоката Віктора Вовнюка
Матеріали заходів
12.04.2024

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся захід з підвищення кваліфікації адвокатів «Щомісячний огляд дисциплінарної практики. Правила адвокатської етики», лектором якого виступив Віктор Вовнюк, видатний адвокат України, Голова секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Лектор запропонував учасникам заходу свіжу дисциплінарну практику з наступних питань:

·Представництво адвокатом самого себе. Адвокатський запит в своїх інтересах – Рішення ВКДКА № ІІ-001/2023 від 23.02.2023

 

Адвокат, який є керуючим партнером адвокатського об’єднання уклав договір про надання правової (правничої) допомоги адвокатським об’єднанням собі ж. Договір від імені адвокатського об’єднання підписаний заступником.

У подальшому адвокатом (керуючим партнером), направлено адвокатський запит в своїх інтересах до виконавця, оформлений на бланку об’єднання.

ВКДКА констатувала, що укладення договору про надання правничої (правової) допомоги між адвокатським об’єднанням та клієнтом адвокатом (керуючим партнером АО), а також підписання цим же адвокатом як керівником адвокатського об’єднання ордеру на надання правничої (правової) допомоги собі ж, - свідчить про наявність в діях адвоката ознак дисциплінарного проступку, порушення абз. 1 ст. 6, абз. 1 ст. 9 Правил адвокатської етики (незалежність та свобода адвоката у здійсненні адвокатської діяльності та неприпустимість конфлікту інтересів).

·Адвокат чи фізична особа? Вислови адвоката в мережі інтернет – Рішення ВКДКА № ІІ-002/2023 від 23.02.2023

Адвокатом розміщено дописи та відео на сторінці у соціальній мережі Фейсбук відносно скаржника та його колег, а саме наступні вислови «тупоголовые действия Водной полиции», «идиоты», «коррупционеры».

З використанням відеохостингу YouTube адвокат в стверджувальній формі констатував факт вчинення скаржником корупційних правопорушень та заняття браконьєрством. 

ВКДКА зауважила щодо відсутності значення для встановлення в діях адвоката наявності ознак дисциплінарного проступку того, чи робив адвокат публікації відносно скаржника на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук та з використанням відеохостингу YouTube, як фізична особа чи як адвокат.

Аналізуючи крізь призму Правил адвокатської етики дії адвоката, в яких останній в образливій формі констатує факт вчинення скаржником корупційних правопорушень та заняття браконьєрством за ще не встановленими вироком суду, що набрав законної сили, обставинами, ВКДКА пришла до висновку про наявність в такій поведінці адвоката ознак дисциплінарного проступку, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст. ст. 12, 54, 57, 59 ПАЕ.

·Подання адвокатом тотожних позовів – Рішення ВКДКА № ІІ-004/2023 від 23.02.2023

Адвокатом здійснено подання декількох позовних заяв, що стосуються одного й того ж предмета спору, заявлених з одних ті тих самих підстав. На думку суду таким чином адвокатом вчинено дії з метою маніпуляції автоматизованим розподілом справ між суддями.

ВКДКА кваліфікувала дії адвоката як сутяжництво, а саме: багаторазові звернення до суду особою із тотожними або аналогічними позовами після вирішення справи судом з метою домогтися нового розгляду справи, що вже вирішена судом за допомогою модифікації предмета чи підстави позову, введення нових учасників процесу тощо, а також випадки, коли особа систематично звертається до суду до одного й того самого або різних відповідачів з метою надокучити своєму процесуальному опоненту, потурбувати його, завдати йому шкоди тощо.

·Адвокатський запит в своїх інтересах – Рішення ВКДКА № ІІ-004/2023 від 23.02.2023

ВКДКА констатувала, що адвокатський запит поданий адвокатом до управління поліції в інтересах самого себе, грубо суперечить положенням ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та порушує вимоги статті 7 Правил адвокатської етики.

Метою адвокатського запиту є отримання інформації та документів в ході надання правової допомоги клієнту.

·Використання адвокатом символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму – Рішення ВКДКА № ІІ-004/2023 від 23.02.2023

Адвокат представляючи інтереси клієнта використав у процесуальних документах до суду заборонену символіку націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму.

ВКДКА зауважила, що такими діями адвокат підриває авторитет адвокатури України, оскільки порушує один з основних принципів адвокатської діяльності – принцип законності. Використовуючи символіку нацистського режиму, адвокат спотворює сутність та громадське призначення адвокатської професії, підриває повагу до неї в суспільстві.

·Прийняття рішення ВКДКА, відхилення скарги (процедурне питання) – Рішення ВКДКА № ІІ-005/2023 від 23.02.2023

Частиною 6 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури приймаються шляхом голосування більшістю голосів від загальної кількості членів комісії.

Так, згідно з пунктом 3.45. Регламенту ВКДКА, рішення ВКДКА приймаються за наслідками загального обговорення. Рішення про задоволення скарги вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість членів ВКДКА від загальної кількості її членів.

У разі відсутності за наслідками голосування встановленої законодавством більшості голосів, скарга вважається відхиленою, про що зазначається у рішенні ВКДКА про залишення скарги без задоволення, а рішення без змін.

Оскільки при розгляді скарги за запропоноване рішення не проголосувало 16 (і більше) членів ВКДКА, скарга вважається відхиленою, про що зазначається у рішенні ВКДКА про залишення скарги без задоволення, а рішення без змін.

Відеофрагмент доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: https://tinyurl.com/mv75wuj7

Матеріал на сторінці Advokat Post: https://tinyurl.com/ytx6kw5h

Зареєструватись на наступні заходи з підвищення кваліфікації можна за посиланнями:

·Правила адвокатської етики. Адвокатська таємниця та дисциплінарна практика. Захід для адвокатів Тернопільської області. https://tinyurl.com/hsaorgua807

·Щомісячний огляд дисциплінарної практики. Правила адвокатської етики. https://tinyurl.com/hsaorgua808

·Щомісячний огляд дисциплінарної практики. Правила адвокатської етики. https://tinyurl.com/hsaorgua809

Цікаві публікації лектора:

·Правила адвокатської етики. Дисциплінарна практика ВКДКА за жовтень 2023 року (І частина). https://tinyurl.com/hsaorgua810

·Правила адвокатської етики. Дисциплінарна практика ВКДКА за вересень 2023 року (ІІ частина). https://tinyurl.com/hsaorgua811

·Правила адвокатської етики. Дисциплінарна практика ВКДКА за вересень 2023 року (І частина). https://tinyurl.com/hsaorgua812

Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://cutt.ly/g9AAiVQ