Переговори VS Медіація
Автор: Осадча Анна Валеріївна, сімейний адвокат та медіатор, експерт з вирішення сімейних конфліктів, засновник та керуюча Адвокатським бюро «Анни Осадчої», член Комітету з сімейного права НААУ, член Центру сімейного права ВША НААУ.
Публікації лекторів
08.08.2021

ПЕРЕВАГА МЕДІАЦІЇ НАД ПЕРЕГОВОРАМИ. МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ.

Все більшої популярності серед альтернативних способів вирішення спорів (скорочено АВС) набирає медіація. Багато людей бачать переваги медіації над переговорами, тож давайте з’ясовувати, так це чи ні.

Для початку коротко про те, що таке переговори і що таке медіація.

ПЕРЕГОВОРИ

Переговори є одним із найефективніших, найдоступніших та найшвидших способів альтернативного вирішення спорів (скорочено АВС). Мета переговорів – це досягнення компромісу між учасниками конфлікту. Переговори можуть бути ефективними там, де у сторін інтереси частково збігаються, а частково розходяться.

Перевагами переговорів над судовим процесом є гнучкість, доступність, значна економія часу та коштів.

У переговорах в ідеалі сторони приходять до спільного компромісу. Але часті випадки, коли у переговорах один учасник отримує усе, до чого прагнув, а інший іде на поступки. При цьому отримує все не обов’язково той, хто має кращі аргументи. Часто це той, хто був впевненішим і наполегливішим. Ризик у такій моделі в тому, що домовленості, які були досягнуті у такий спосіб, можуть потім просто не виконуватись, оскільки сторона, яка поступилася своїми інтересами, все одно зрозуміє, що щось пішло не так.

Переговори – процедура, яка по суті є діалогом сторін. За наявності можливості до комунікації сторони можуть самостійно вступати у переговори без залучення сторонніх осіб. При виникненні певних труднощів до переговорів можуть залучатися посередники або представники сторін, роль яких у сімейних конфліктах найчастіше виконують адвокати. Залучення до переговорів адвокатів значно спрощує та прискорює процес. Однак, фактично адвокати (посередники/представники) допомагають сторонам прийняти рішення, оскільки дають свої рекомендації та консультації. Таким чином сторони практично перекладають свою відповідальність за прийняття рішення на представника або посередника.

Отже, результатом переговорів має бути компромісне рішення, тобто таке, яке лише частково влаштовує сторони (кращий варіант із можливих), при цьому у виборі рішення сторонам допомогли.

Натомість у медіації запланований результат має задовольнити в повній мірі бажання всіх учасників (ідеальний варіант для кожного), при цьому вибір варіантів та остаточне рішення приймається сторонами самостійно, медіатор не консультує та не надає своїх рекомендацій.

МЕДІАЦІЯ

Взагалі медіація – це метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який задовольнить інтереси і потреби усіх учасників конфлікту.

Процес медіації – це щось більше, ніж вирішення конкретного питання (поділ майна, учать у вихованні спільної дитини тощо). Під час медіації сторони можуть звернутися до медіатора з одним питанням, а в результаті вирішити значно більше проблем. Медіація є вкрай важливим і ефективним інструментом вирішення конфліктів мирним шляхом. Вона може допомогти знизити рівень ескалації конфлікту, відновити довіру. За допомогою медіації всі учасники зможуть виявити свої дійсні бажання та самостійно знайти способи задовольнити інтереси кожного із учасників. Це такий спосіб, мета якого – перемога без поразки.

Одним із завдань медіації є вирівнювання сил.

У переговорах же, навпаки, необхідно збільшити свою силу та зменшити силу суперника з метою отримати для себе той результат, до якої прагне сторона.

Багато хто вважає медіацію кращою та більш дієвою за переговори. Але це зовсім не так.

У конфліктах, де проведення медіації є можливим та ефективним, звичайно, краще використовувати саме її. В той час конфлікти, які мають ознаки «немедіабельності», ні в якому разі не мають вирішуватись у процесі медіації. Проведення медіації там, де цього не варто було робити, може призвести до вкрай негативних наслідків. Це може збільшити рівень ескалації між сторонами та остаточно знищити довіру. Після такої медіації заохотити сторони до переговорів та компромісів буває майже неможливо.

Переговори є дуже ефективним способом, і компроміс – це теж класний результат.

Коли сторони можуть вирішити конфлікт за допомогою АВС, це вже маленька перемога.

Для отримання найкращого результату при вирішенні конфлікту мирним шляхом головним є правильний вибір способу АВС для конкретної ситуації.

Для цього потрібно знати про особливості проведення того чи іншого АВС, «протипоказання» до певних обставин та з’ясовувати такі обставини до початку проведення АВС.