Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
17.11.2021

Окремі норми державного забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Дата 17 листопада у календарі це не тільки про святкування Дня студентства.  Саме 17 листопада 2003 року Міністерством освіти і науки України було прийнято наказ №763 «Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів». Даним нормативно-правовим актом відповідно до статті 12 Закону України “Про освіту” […]

Дата 17 листопада у календарі це не тільки про святкування Дня студентства. 

Саме 17 листопада 2003 року Міністерством освіти і науки України було прийнято наказ №763 «Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів».

Даним нормативно-правовим актом відповідно до статті 12 Закону України “Про освіту” та з метою матеріального та фінансового забезпечення вихованців, учнів та студентів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають (навчаються) у навчальних закладах, а також вихованців загальноосвітніх, спеціальних, спеціалізованих та санаторних шкіл-інтернатів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2000 N 656 “Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення” та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2003 N 1381″Про  збільшення  норм матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування” було затверджено норми матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

До прикладу,   норми забезпечення предметами гардероба дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають (навчаються) у навчальних закладах усіх типів на повному державному утриманні, включають:

Найменування товаруОдиниця виміруНа одного вихованця шкільного вікуНа одного вихованця дошкільного віку
кількістьтермін службикількістьтермін служби
123456
|Предмети гардероба
Верхній зимовий одяг:

Пальто або шуба з штучного хутра

штук1312
Верхній демісезонний одяг: куртка з плащової (змішаної) або синтетичної тканини1312
Сорочки для хлопчиків з бавовняної та змішаної тканини4231
Шкільна формакомплектів11,5
Брюки для хлопчиків з джинсової тканини або напіввовняної тканиништук2

1

2

2

1

2

1,5

2

Брюки для дівчаток1111
Джемпер, светр 2322
Спортивний костюм2211
Сукня для дівчаток3222
Блузка22
Халат22
Спідниця12
Натільна білизна:

труси, 

футболка, 

майки, 

бюстгальтер, 

піжама, 

сорочка нічна, купальник (плавки)

7

5

3

3

2

1

1

2

1

1

1

1

8

3

3

2

1

1

1

1

Панчішно-шкарпеткові вироби:

шкарпетки,

колготки,

рейтузи

пар

8

6

1

1

1

1

4

8

1

1

1

1

Головні убори:

Шапка, шарф з вовняної, напівовняної або синтетичної пряжі

комплектів2322
Галантерейні вироби:

Рукавиці з вовняної, напівовняної та синтетичної пряжі

пар2322
Взуття зимове: чоботи утеплені1211
Осінньо-весняне: черевики, напівчеревики1211
Літнє та спортивне:

кросівки

туфлі

домашнє

гумове

1

2

2

1

1

1

1

2

2

2

1

1

1

1

Це один з нормативів,  що викладені у Наказі № 763. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0027-04#Text 

Для порівняння згадаймо власну шафу з одягом у дитинстві, зазирнемо у шафу своєї дитини, згадаймо як часто потребує оновлення дитячий гардероб. Постає до роздумів питання, чи актуальні та достатні ці нормативи, адже у дітей – сиріт немає дбайливих батьків, які слідкують за цим, чи достатньо державної турботи і підтримки в питаннях їх матеріального і фінансового забезпечення? 

Для об’єктивності  намагалися знайти і дослідити норми забезпечення сиріт закордоном, але замість цього на очі потрапляє інформація про будинки сімейного типу, фостерні сім’ї, інші форми сімейного виховання.

Разом з тим зауважимо, що закордоном прийомним сім’ям надається відчутна фінансова підтримка. Дитина потребує не лише вкладу у виховання, а і вкладу матеріального, а він досить значний. Україна з 2020 року обрала курс на створення умов, щоб діти з інтернатів повернулись у сім’ю. Однак для цього держава повинна зробити крок для фінансової підтримки родин.

В суспільстві нерідко чуємо невдоволення “навіщо народжувати, якщо не можеш забезпечити?…”. Не виключено, що це одна з причин демографічної кризи населення. Все починається з маленької людини і умов у яких вона зростає. Саме ця маленька людина отримавши якісну освіту, та зберігши відмінне фізичне та психічне здоров’я у майбутньому  збереже націю.

Отже наказ № 763 це не про цифри, це про майбутнє наших дітей та наше в тому числі. Тому читаємо, вивчаємо та реагуємо.

 

Цей день на КАЛЕНДАРІ ДИТИНСТВА позначила Марина Сухая, адвокат, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ