
Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками ефективність та складнощі відеоконференцій в судових процесах, а саме:
- 1. Відеоконференція в судових засіданнях: юридичний аспект та регулювання.
- 2. Технічні нюанси під час участі в судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку.
- 3. Доступ до відеозапису судового засідання.
- 4. Огляд судових рішень щодо участі в засіданнях через відеоконференцзв’язок.
У рамках характеристики відеоконференцій в судових процесах акцентовано на наступному:
1. Відеоконференція в судових засіданнях: юридичний аспект та регулювання
Підсистема відеоконференцзв’язку забезпечує:
1) Відео- та звукозапис судових засідань, бронювання (резервування) залів судових засідань, можливість подання учасниками справи під час проведення судового засідання в режимі відеоконференції документів (у тому числі процесуальних документів, письмових та електронних доказів тощо).
2) Можливість користувачам брати участь у засіданнях інших органів та установ системи правосуддя в режимі відеоконференції. Особливості порядку проведення таких засідань можуть встановлюватися відповідними органами та установами системи правосуддя.
Регулювання:
- Нормативно-правовими актами ДСА України затверджується робота з технічними засобами фіксування судового засідання під час здійснення судового засідання.
- Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв’язку розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою wiki.court.gov.ua.
- Особливості вчинення окремих процесуальних дій з використанням підсистеми відеоконференцзв’язку визначаються процесуальним законодавством.
Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження по кримінальним провадженням:
Судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:
- неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин;
- проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;
- необхідності забезпечення безпеки осіб;
- необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;
- введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України;
- наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Допит свідка, потерпілого, спеціаліста може здійснюватися у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно у приміщенні суду, визначеному судом.
У виключних випадках в умовах воєнного або надзвичайного стану суд має право допитати свідка, потерпілого в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у порядку.
Особа, якій забезпечується захист, може бути допитана в режимі відеоконференції з такими змінами зовнішності і голосу, за яких її неможливо впізнати.
Участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по цивільним, господарським та адміністративним справам:
- Учасник справи, його представник має право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду за умови наявності в суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
- Учасник справи, його представник подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
- Суддя (суддя-доповідач) розглядає заяву учасника справи, його представника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду без повідомлення учасників справи. За результатами розгляду заяви постановляється ухвала.
- Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, його представник, який подав відповідну заяву, крім випадку коли суд після призначення судового засідання чи під час такого засідання втратив технічну можливість забезпечити проведення відеоконференції.
- Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно у приміщенні суду.
2. Технічні нюанси під час участі в судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку
У разі тимчасової недоступності підсистеми «Електронний суд» авторизація для участі у відеоконференції можлива безпосередньо через вебсайт https://vkz.court.gov.ua або за гіперпосиланням із електронного листа-запрошення, отриманого для попереднього судового засідання.
У розділі «Технічна підтримка» можна налаштувати обладнання.
Налаштування зв’язку:
- Дозвольте браузеру використовувати вашу камеру та мікрофон.
- Оберіть пристрої, що будуть використані під час відеоконференц-зв’язку.
- Натисніть кнопку «Подзвонити» для перевірки зв’язку.
- Важливо! Ви маєте бачити та чути себе у правому вікні. Якщо зображення або звук відсутні, оберіть інші види пристроїв.
Запрошення до конференції:
- Запрошення приходить у вигляді спливаючого вікна. Для підтвердження участі необхідно натиснути “Так”.
- У запрошенні буде вказано прізвище ім’я по батькові секретаря судового засідання або назва залу суду.
- Після прийняття запрошення вас буде перенаправлено до вікна конференції. Зверніть увагу, що зараз ви перебуваєте у блоці “Приєдналися”.
- До того, як вас запросять на трибуну ви будете бачити та чути організатора конференції та учасників на трибуні.
- Додатково, у випадку, якщо ви згорнули браузер або перейшли до іншої сторінки, вам надійде системне оповіщення про початок конференції.
У чаті конференції доступна передача файлів:
- архіви: .zip, .rar, .7z, .tar ➢ зображення: .jpeg, .jpg, .png, .gif.
- текстові документи: .doc, .docx, .pdf, .rtf, .txt.
- таблиці: .xls, .xlsx ➢ файли підпису/шифровані файли: .p7e, .p7s.
- відео файли: .3gp, .avi, .flv, .h264, .m4v, .mov, .mp4, .mpeg, .mpg, .ts, .vcd, .vid, .vob, .webm, .wm, .wmv, .yuv.
- аудіо файли: .mp3, .aac, .flac, .wav, .wave, .wma, .ogg, .ac3, .aif, .aiff, .amr, .aob, .aud, .cdr, . m4a, .m4b, .m4p, .mid, .midi, .mpa, .ps, .ra.
Функціонал, доступний всім учасниками у режимі відеоконференції.
Помилка відображення відео в тестуванні обладнання, на початку конференції або через деякий проміжок часу після початку.
Можливі наслідки: зависання зображення та відсутність звуку, чорний або білий екран замість зображення, повна відсутність зображення.
Рішення: відключити апаратне прискорення в браузері.
Участь у судовому засіданні в режимі ВКЗ з мобільного телефону: якщо виникають проблеми під час тестування обладнання на сайті vkz.court.gov.ua (не відображається ваше власне зображення), переконайтеся, що у вас вимкнений режим енергозбереження батареї в налаштуваннях.
Участь у судовому засіданні в режимі ВКЗ у корпоративній мережі: для коректної роботи необхідно вимкнути VPN та перевірити внутрішні налаштування корпоративної мережі інтернет (можливі внутрішні обмеження щодо потокового відео).
3. Доступ до відеозапису судового засідання
У разі сплати судового збору безпосередньо в Електронному кабінеті учаснику справи автоматично надається доступ для скачування технічного запису судового засідання в Електронному кабінеті. При цьому до АСДС автоматично надсилаються відповідне повідомлення про видачу копії технічного запису судового засідання та квитанція про сплату судового збору.
Для отримання доступу та можливості збереження файлів технічної фіксації (відеозапис) судового засідання з КЕП необхідно сплатити судовий збір у сумі 90,84грн.
Одразу після сплати судового збору файл буде доступний для перегляду та збереження в додатках до протоколу.
4. Огляд судових рішень щодо участі в засіданнях через відеоконференцзв’язок
- Незважаючи на належне повідомлення позивача про дату, час і місце судового засідання, враховуючи наявність клопотання представника позивача про відкладення судового засідання та необґрунтовану відмову в задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції за день до судового засідання, що фактично позбавило представника позивача спланувати безпосередню участь в засіданні (до прикладу приїхати на засідання до Львова, при цьому провести засідання, які відбулися в цей день в Ужгороді в режимі відеоконференції), колегія суддів знаходить помилковим висновок апеляційного суду про наявність підстав для розгляду справи без участі представника позивача. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.03.2024 по справі №807/4537/13-а.
- З протоколу судового засідання вбачається, що фактично мав місце несвоєчасний початок судового засідання з незалежних від суду обставин. Учасники справи не приєдналися до судового засідання в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв’язку. Оскільки скаржник був належним чином повідомлений про розгляд справи, що не заперечується ним, з огляду на те, що явка повноважних представників учасників справи у судовому засіданні 27.02.2024 обов’язковою не визнавалась, Верховний Суд не вбачає в діях апеляційного суду порушень статті 120, статті 202, частин 11, 12 статті 270 ГПК України. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.07.2024 по справі № 902/697/23.
- Посилання касаційної скарги на те, що представником відповідачки було подано клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, за результатами розгляду якого апеляційний суд відповідної ухвали не постановляв, не заслуговують на увагу, оскільки в матеріалах справи міститься протокол судового засідання в режимі відеоконференції від 21 листопада 2024 року № 3667724, відповідно до якого представник відповідачки неодноразово запрошувалася до участі в судовому засіданні, проте остання була відключена від підсистеми відеоконференцзв`язку. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 19.03.2025 по справі № 638/20143/23.
- Суд проігнорував власне судове рішення про участь особи у розгляді справи у режимі відеоконференції, оскільки матеріали справи не містять даних про те, що адвокату надано 11 липня 2024 року можливість участі у розгляді справи у режимі відеоконференції або, що вона не здійснила таку участь у режимі відеоконференції із власної ініціативи. За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку, що встановлені обставини обмеження права сторони відповідача ОСОБА_2 на участь у апеляційному перегляді справи № 2602/5125/12 є достатньою підставою для скасування постанови Київського апеляційного суду від 11 липня 2024 року в оскаржуваній частині. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 19.03.2025 року по справі № 2602/5125/12.
- Враховуючи встановлені Судом обставини недотримання відповідальною за організацію ВКЗ особою суду вимог Інструкції, колегія суддів погоджується з доводами касаційної скарги про порушення апеляційним судом при розгляді скарги норм процесуального права, а саме права ТОВ на участь в судовому засіданні та прав, пов`язаних з такою участю, закріплених у ст. 42 ГПК України. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 28.06.2024 по справі № 910/8633/21.
Першоджерело - https://tinyurl.com/nhjry5tw