Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
12.08.2022

Дайджест з сімейного права від Оксани Вікенфельд

Матеріал підготувала адвокат, член Центру сімейного права ВША Оксана Вікенфельд

Матеріал підготувала адвокат, член Центру сімейного права ВША Оксана Вікенфельд

  1. Висновок Верховного Суду від 17.11.2021 року у справі № 569/14819/19 щодо стягнення аліментів

Пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов`язку буде різним, отже, і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці.

Тобто пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення. Пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення. Отже, зобов`язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першої статті 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з`ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов`язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого – обчислити розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов`язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Детальніше з текстом постанови можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/101309297.

  1. Висновок Верховного Суду від 18.07.2022 у справі № 405/4659/21 щодо місця проживання дитини

Залишення дитини проживати разом із матір`ю у справі про розірвання шлюбу не свідчить, що суд вирішив позов про визначення місця проживання дитини, оскільки суд лише констатував, з ким залишається проживати дитина після розірвання шлюбу, не змінюючи при цьому її місце проживання, оскільки, як було встановлено, після припинення фактичних шлюбних відносин дитина залишилася проживати разом з матір`ю.

Враховуючи, що сторони не зверталися до суду при розгляді цієї справи із вимогами про визначення місця проживання дитини з одним із батьків, суд, враховуючи принципи змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, обґрунтовано в межах доводів та вимог позову про розірвання шлюбу та залишення дитини проживати з матір`ю, встановивши, що дитина до розірвання шлюбу після припинення фактичних шлюбних відносин батьків проживала разом з матір`ю, залишив проживати дитину з нею, чим лише констатував місце проживання дитини, не визначаючи та не змінюючи його.

Та обставина, що відповідач 04 лютого 2022 року, тобто під час перегляду справи судом апеляційної інстанції, звернувся до Ленінського районного суду м. Кіровограда із позовом про визначення місця проживання дитини не може свідчити про наявність спору на час ухвалення рішення судом першої інстанції.

Судове рішення про залишення проживання дитини разом із матір`ю не перешкоджає розгляду спору про визначення місця проживання дитини та не носить преюдиційного характер.

При цьому матеріали справи не містять даних про те, що залишення проживання дитини разом з матір`ю суперечить її інтересам, а батько свої права на визначення місця проживання дитини вирішує в іншому судовому провадженні.

 

Детальніше з текстом постанови можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105423245

 

Заходи з підвищення кваліфікації на тему сімейного права:

  • Вебінар від Марини Сухая: “Адвокат з розлучень. Від долі не втечеш, а втечеш – доведеться платити аліменти”: https://bit.ly/3AdvsDo
  • Вебінар від Павла Пархоменко: “Визначення місця проживання дитини: актуальні питання практики”: https://bit.ly/3PgP51G