Цифровізація судових процесів та використання інструментів штучного інтелекту для правників
Про цифровізацію судових процесів та використання інструментів штучного інтелекту для правників розповіла керівниця проєктів цифрової трансформації Мінцифри, радник т.в.о. Голови ДСА України Оксана Літвінова під час заходу з підвищення професійного рівня адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Матеріали заходів
24.07.2025

Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками цифровізацію судових процесів та використання інструментів штучного інтелекту, а саме:

  • 1. Основні цілі цифровізації в системі правосуддя.
  • 2. Що таке ШІ та його використання в юридичній професії.
  • 3. Етика використання ШІ на практичних кейсах.

У рамках характеристики цифровізації судових процесів та використання інструментів штучного інтелекту акцентовано на наступному:

1. Основні цілі цифровізації в системі правосуддя

На початку вебінару лектор провела інтерактивне анонімне опитування учасників з використанням онлайн сервісу, щоб зрозуміти обізнаність аудиторії з інструментами штучного інтелекту. У результаті якого 56% учасників вебінару є активними користувачами генеративного ШІ; 28% – не користуються ШІ; 16% – поки не зрозуміли його користі у своїй діяльності.

Концепція трансформації судових процесів у системі правосуддя:

  1. Індекс верховенства права зріс до 0,78.
  2. Найшвидший судовий процес у Європі.
  3. Всі судові процедури учасники судового процесу можуть пройти онлайн.

2. Що таке ШІ та його використання в юридичній професії

Документи, що регулюють ШІ:

  1. Розпорядження КМУ № 1556-р «Про схвалення Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні». Цією Концепцією визначаються мета, принципи та завдання розвитку технологій штучного інтелекту в Україні як одного з пріоритетних напрямів у сфері науково-технологічних досліджень. Концепцію розроблено відповідно до плану пріоритетних дій Уряду на 2020 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 1133.

У цій Концепції терміни використовуються в такому значенні:

  • штучний інтелект – організована сукупність інформаційних технологій, із застосуванням якої можливо виконувати складні комплексні завдання шляхом використання системи наукових методів досліджень і алгоритмів обробки інформації, отриманої або самостійно створеної під час роботи, а також створювати та використовувати власні бази знань, моделі прийняття рішень, алгоритми роботи з інформацією та визначати способи досягнення поставлених завдань;
  • галузь штучного інтелекту – напрям діяльності у сфері інформаційних технологій, який забезпечує створення, впровадження та використання технологій штучного інтелекту.

Які завдання держави у сфері правосуддя:

Для досягнення мети Концепції у зазначеній сфері слід забезпечити виконання таких завдань:

  • подальший розвиток вже існуючих технології у сфері правосуддя (Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, Електронний суд, Єдиний реєстр досудових розслідувань тощо);
  • впровадження консультативних програм на основі штучного інтелекту, які відкриють доступ до юридичної консультації широким верствам населення;
  • попередження суспільно небезпечних явищ шляхом аналізу наявних даних за допомогою штучного інтелекту;
  • визначення необхідних заходів ресоціалізації засуджених шляхом проведення аналізу наявних даних за допомогою технологій штучного інтелекту;
  • винесення судових рішень у справах незначної складності (за взаємною згодою сторін) на основі результатів аналізу, здійсненого з використанням технологій штучного інтелекту, стану дотримання законодавства та судової практики.
  1. Розвиток та впровадження технологій штучного інтелекту у судові системи провідних країн світу сприяли виникненню необхідності виробити єдині принципи і правила їх використання. У грудні 2018 року Європейська комісія з питань ефективності правосуддя прийняла Етичну хартію про використання штучного інтелекту в судових системах та їх середовищі, що стало першим кроком Європейської комісії з питань ефективності правосуддя до сприяння відповідальному використанню штучного інтелекту в Європейській судові системи відповідно до цінностей Ради Європи.
  2. Акт про штучний інтелект був прийнятий у 2024 році. Встановлює основні ризики використання ШІ. Регулює обмеження щодо використання ШІ.

Чому не слід боятися ШІ:

Види ШІ:

  • Вузький (ШІ може вирішувати лише одне завдання);
  • Сильний.

Підрозділи:

  • Машинне навчання;
  • Розпізнавання мови;
  • Робототехніка;
  • Нейронні мережі.

3. Етика використання ШІ на практичних кейсах

  1. Як правильно писати промт. Практичні приклади запитів до штучного інтелекту:
  • Не можна кидати запити до ШІ з даними, які персоналізують клієнта.
  1. Упередженість алгоритмів ШІ та необхідність контролю. ШІ може робити хибні висновки і який людський контроль потрібен.
  • Потрібно задавати роль, яку виконує ШІ. Наприклад: адвокат.
  • Чим точніше надавати запит, тим точніша буде відповідь ШІ.
  • Запитувати у ШІ джерело його даних.
  1. Які інструменти корисні для правників. Використання генеративного ШІ з дотримання вимог етики адвоката.

Першоджерело - https://tinyurl.com/havfysfn