
Зупинення провадження при розгляді сімейних справ: чи в найкращих інтересах дитини дискутували судді та адвокати під час круглого столу
6 грудня 2023 року у Вищій школі адвокатури НААУ відбувся круглий стіл: «Зупинення провадження при розгляді сімейних справ: чи в найкращих інтересах дитини?», покликаний обговорити практику інституту зупинення провадження, його доцільність з огляду на реалізацію дитиною права на доступ до правосуддя та можливість уникнути зупинення провадження в категорії сімейних спорів з огляду на базові потреби дитини на сім’ю, утримання, виховання та умови проживання.
З вітальним словом до учасників заходу звернувся директор Вищої школи адвокатури Савва Кузьменко, який наголосив на важливості піднятої для обговорення теми та її підвищеній актуальності в умовах війни як для спільноти фахівців, які опікуються захистом інтересів дітей. Вища школа адвокатури не лише дбає про високий рівень у підготовці адвокатів, але й приділяє особливу увагу розвитку принципу найкращих інтересів дитини. Центр «Адвокат дитини» виконує важливу місію у захисті прав дітей та створенні сприятливих умов для їхнього виховання в безпеці та гідності.
«Сьогоднішній захід – це чудова нагода поділитися досвідом, обговорити ключові питання та спільно розвивати стратегії, спрямовані на поліпшення судової практики у справах, пов’язаних із сімейними відносинами та долею дітей» – зазначив Савва Кузьменко.
Модерувала захід керівник Центру «Адвокат дитини» Лариса Гретченко, яка зауважила, що відносини, пов’язані з правом дитини на сім’ю та утримання складають одну з найбільш поширених цивільних справ і без перебільшення мають важливе державне та правове значення. Охорона дитинства, згідно з міжнародними стандартами та національного законодавства, визначається стратегічним загальнонаціональним пріоритетом і основні засади державної політики в Україні формуються з урахування принципу забезпечення якнайкращих інтересів дитини. Тема зупинення провадження при розгляді сімейних справ є викличною та має на меті привернути увагу до проблем можливої затримки при вирішенні сімейних справ, які або безпосередньо, або опосередковано торкаються інтересів дитини, і сприяти пошуку тих конструктивних рішень, які допоможуть забезпечити доступ кожної дитини до правосуддя і реалізувати всі права, які входять до складової права дитини на сім’ю.
Лариса Гретченко окремо розглянула правовий статус дитини як учасника сімейних відносин та відзначила, що судовий розгляд сімейних спорів, у яких зачіпаються інтереси дитини, є особливо складним, оскільки в його процесі вирішуються не просто спірні питання між батьками та іншими особами, а визначається доля дитини, а тому результат повинен бути спрямований на захист найкращих інтересів дитини.
До участі у заході долучилися члени команди Центру «Адвокат дитини», Комітету сімейного права Національної асоціації адвокатів України та судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Доповідь на тему: «Інститут зупинення провадження у цивільній справі: мета і порядок застосування» представила Людмила Гриценко, яка на прикладі справи № 692/100/23 розібрала ситуацію про зупинення за клопотанням відповідача розгляду справи до вирішення іншої цивільної справи за його позовом про виключення актового запису про батька з актового запису про народження дитини. У цій справі Суд зазначив, що стягнення штраф (пені) за прострочення сплати аліментів за своєю природою є схожим зі стягненням аліментів, оскільки це також є коштами для утримання дитини, а отже суд приходить до висновку, що розгляд цивільної справи за позовом про виключення актового запису про батька з актового запису про народження дитини не є перешкодою для розгляду даної справи.
Людмила Гриценко під час виступу підкреслила, що справах, у яких зачіпаються інтереси дитини та відповідно на першому місці має бути принцип найкращих інтересів дитини, варто пам’ятати: засади, якими керується Верховний Суд, ухвалюючи рішення у справах що стосуються інтересів дітей та користуватися напрацюваннями правозастосовної практики ЄСПЛ та Верховного Суду щодо тлумачення та застосування принципу найкращих інтересів дитини, обмеження встановлені нормою ч. 2 ст. 252 ЦПК України, правила застосування аналогії закону та аналогії права (ч. 9 ст. 10 ЦПК України).
Суддя КЦС ВС Євген Синельников зазначив, що при вирішенні питання про зупинення провадження у справі суд має ретельно досліджувати всі обставини справи та докази, оцінюючи добросовісність учасників справи та послідовність процесуальної поведінки, при розгляді сімейних справ, що зачіпають права дітей, має безумовно враховуватися принцип забезпечення найкращих інтересів дитини. Суддя наголосив на проблемності імперативної підстави для зупинення провадження у справі як перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил Україн, підкресливши на необхідності внесення змін до процесуального законодавства з метою надання суду більшої дискреції при вирішенні вказаного питання.
Про перебування сторони у складі Збройних Сил України як підставу зупинення провадження, а також виклики, які постають на практиці, детально розповіла Олена Дришлюк. Доповідач зауважила на імперативності норми про зупинення провадження у справі у зв’язку з перебуванням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Водночас інститут зупинення провадження у справі не може бути застосований з ініціативи відповідача на підставі того, що позивач перебуває в лавах Збройних Сил України, якщо позивач активно бере участь у розгляді справи та наполягає на завершенні її розгляду. Про це виснував Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові Верховного Суду від 15 серпня 2023 року у справі № 174/760/21 (провадження № 61-8044св23).
На необхідності зміни підходу щодо обов’язку суду зупиняти провадження у справі у зв’язку з перебуванням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі ЗСУ наголосила суддя КЦС ВС Олена Білоконь, оскільки безальтернативність формулювання цієї норми може призводити до порушень строків розгляду справи та інтересів дитини. Доцільно на рівні ст. 251 ЦПК України визначити суб’єкта, який може звернутися із клопотанням про зупинення провадження у справі та категорії справ за участі дітей, які не можуть бути зупинені за п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.
Ірина Гловюк висловила застереження щодо суміжних правовідносин, які можуть бути ризикованими для інтересів дітей. Доповідач схарактеризувала зупинення судового кримінального провадження з підстави, якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, зазначивши, що ініціаторами зупинення провадження виступають як сторона захисту, так і прокурор. Окремо Ірина Гловюк проаналізувала судову практику стосовно зупинення провадження у справах за ст. 126-1 КК (домашнє насильство).
Про практику зупинення провадження і баланс інтересів: випадки, коли відсутня сторона веде справу через свого представника розповіла Вольга Шейко, яка розкрила питання цивільного процесуального представництва та спеціальний правовий статус адвоката як учасника судового процесу, підкресливши, що адвокат, не будучи учасником справи, згідно зі ст. 64 ЦПК України, здійснює всі права та обов’язки сторони, яку він представляє, від її імені. Тому при зверненні із клопотанням про зупинення провадження у справі адвокат має належним чином обґрунтовувати підстави для такого зупинення, не зловживати процесуальними права та бути орієнтованим насамперед на захист прав свого клієнта, розставляти правильні акценти в роботі у процесах, в яких зачіпаються інтереси дитини.
Анастасія Присяжнюк розкрила питання процесуальних можливостей участі військовослужбовців у судових засіданнях, зокрема в режимі відеоконференції, а також звернула увагу на справах з приводу розірвання шлюбу. Доповідач також зауважила, що у питанні зупинення провадження у справі з підстави перебування сторони у ЗСУ не повинно бути одного єдиного підходу до всіх осіб, адже, до прикладу, одна особа дійсно не має можливості брати участь у розгляді справи та навіть не отримувала повістки/сповіщення від суду про с/з тощо, а інша проходить військову службу у своєму рідному місті, в якому не ведуться активні бойові дії, такий військовослужбовець має представника, щодня телефонує дітям (щодо яких слухається справа про стягнення аліментів) по відеозвʼязку, а ось до суду нібито зʼявитися не може.
Наостанок Лариса Гретченко подякувала доповідачам та учасникам за активне обговорення проблемних аспектів, які виникають при зупиненні провадження у сімейних справах за участю дітей, та наголосила на важливості пошуку балансу між суспільним інтересом, правом дитини на сім’ю та найкращими інтересами дитини.
Тематичні матеріали та висновки за результатами фахової дискусії будуть узагальнені та оприлюднені на платформі Вищої школи адвокатури НААУ з метою здійснення ефективного захисту прав дитини.
Відеозапис круглого столу доступний за посиланням: https://tinyurl.com/y4m95pya.