
У зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці. В умовах воєнного стану зазначених вимог статті 32 КЗпП України щодо двох місяців можна не притримуватися. Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» спростував ці вимоги.
Аналіз частини 3 статті 32 КЗпП України свідчить, що істотними умовами праці є, зокрема
система та розміри оплати праці;
пільги та компенсації, передбачені колективним договором, локальними актами або чинним законодавством;
режим роботи (дистанційна, надомна робота, гнучкий режим тощо);
встановлення або скасування неповного робочого часу (неповного робочого дня чи неповного робочого тижня);
зміна робочого часу та часу відпочинку, графіків змінності;
суміщення професій;
зміну розрядів і найменування посад;
зміну посадових обов`язків;
зміна строку трудового договору.
Цей перелік не є вичерпним. Аналогічні висновки викладено у змісті постанови Верховного Суду від 22 травня 2024 року у справі № 754/5228/22 (провадження № 61-12418св23).
Премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій (додаткова заробітна плата), а також премії за спеціальними системами і положеннями (інші заохочувальні та компенсаційні виплати) входять до структури заробітної плати (постанова Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 757/1997/20-ц (провадження № 61-17892св20)).
Відтак, система та розміри оплати праці, до змісту яких, зокрема, входить і преміювання працівника, є істотною умовою праці. Відтак, у випадку зміни порядку преміювання для працівника змінюються істотні умови праці.