Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
29.08.2022

Чи мають право військовослужбовці на санаторно-курортне лікування?

Зінаїда Чуприна, адвокат, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Відповідь: Постановою Кабінету Міністрів України №446 від 27 квітня 2011 р. затверджено Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей (надалі – Порядок забезпечення путівками).

Відповідно до п. 2 Порядку забезпечення путівками Державні органи забезпечують путівками до санаторно-курортних закладів не більше одного разу на рік:

– військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту і членів їх сімей;

– військовослужбовців, які проходять строкову військову службу, курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів та курсантів вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, навчальних центрів (частин) за наявності медичних показань відповідно до висновку військово-лікарської комісії;

– інвалідів із числа осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

– осіб, які супроводжують до санаторно-курортних закладів інвалідів війни I групи та інвалідів I групи внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби (без права на лікування);

– членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;

– ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

– військовослужбовців СБУ, яких звільнено із служби за віком, станом здоров’я або вислугою років.

Підстави та особливості видачі путівок також визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №187 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад». Закупівля та забезпечення путівками здійснюється в межах коштів, передбачених на зазначену мету у державному бюджеті на поточний рік. Путівки надаються за рахунок коштів Державного бюджету або субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Вказаним Порядком визначено періодичність і черговість забезпечення пільгових категорій осіб безоплатними путівками:

– інваліди війни (1, 2 і 3 групи) – позачергово щороку;

– учасники бойових дій (на території інших держав, АТО, ООС) – щороку;

– учасники війни, особи на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ст.10 Закону – сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни) – один раз на два роки.

Крім того, визначено, що ветерани військової служби та члени їх сімей мають право на отримання санаторно-курортного лікування з пільговою вартістю 50% та ветерани військової служби з пільговою вартістю 25% – щороку.

Отже, військовослужбовці, ветерани війни, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб та члени їх сімей мають право на отримання санаторно-курортного лікування як за рахунок Державного бюджету так і на пільгових умовах.

Нормативні джерела:

  1. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення санаторнокурортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей» від 27.04.2011 №446.
  2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно – курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад» від 22.02.2006 №187

Відповідь на питання надала Зінаїда Чуприна, адвокат, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Джерело: Посібник «Воєнне» медичне право в запитаннях і відповідях.

https://bit.ly/3KvJO5i