Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
21.11.2022

21 листопада – День Гідності та Свободи

HIGHER SCHOOL OF ADVOCACY

21 листопада 9-й рік поспіль в Україні відзначають День Гідності та Свободи, що став справжнім уособленням мужності українського народу у боротьбі за сповідування європейських цінностей.

Державне свято було запроваджене 13 листопада 2014 року Указом Президента України № 872/2014 з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

Цей день – показник нашої відчайдушної жаги до відстоювання права бути вільними у вільній європейській країні.

Саме 21 листопада з інтервалом у дев’ять років розпочалися два наймасовіших протести за часів незалежності України: у 2004 році – Помаранчева революція, у 2013 році – Революція Гідності.

Історичний вектор

Помаранчева революція (21 листопада 2004 – 23 січня 2005 рр.) була спричинена фальсифікацією та застосуванням адміністративного ресурсу під час президентської виборчої кампанії 2004 року. Ця революція відзначилася становленням та розвитком громадянського суспільства в Україні та його готовності обстоювати базові демократичні цінності. Після перемоги Помаранчевої революції в листопаді 2005 року Президент України Віктор Ющенко запровадив державне свято – День Свободи. Однак 22 листопада 2011 року це свято було скасовано тодішнім Президентом Віктором Януковичем.

Революція Гідності (21 листопада 2013 – 23 лютого 2014 рр.) на відміну від подій Помаранчевої революції коштувала Україні життя та здоров’я багатьох патріотів. Рішення вийти з протестами були спричинені, зокрема: (1) призупиненням підготовки підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною й відновлення діалогу щодо співпраці в межах Митного союзу, (2) скасуванням політичної реформи 2004 року та відновленням президентсько-парламентської моделі управління в Україні, що призвело до фактичної узурпації влади Віктором Януковичем, (3) а також ухваленням 5 червня 2012 року Верховною Радою Закону «Про засади державної мовної політики» № 5029-VI, який істотно розширив використання регіональних мов, передусім російської, провокуючи поляризацію українського суспільства за регіональним принципом.

Революція Гідності – важлива сторінка в новітній історії України, яка стала лише початком боротьби за розрив України з радянською тоталітарною спадщиною та правом бути частиною Європейського Союзу.

Сьогодні важливо пам’ятати про ці події на тлі повномасштабної війни в Україні, коли наша держава відстоює свої право на самовизначення, європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу, закріплених Конституцією України.

Використані ресурси:

  1. Конституція України. http://bit.ly/3AtVNwt
  2. Указ Президента України від 13 листопада 2014 року № 872/2014. http://bit.ly/3XfFxcl
  3. День Гідності та Свободи (21 листопада). http://bit.ly/3U7CBfj
  4. Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками. у 2-х книгах. http://bit.ly/3EI4i8P