Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Інтернет-магазин книг
Галина Басара-Тиліщак, Ірина Василик

Календар «Адвокати – письменники 2020»

Календар
149 грн
Замовити
Докладніше про книгу
Автор:Галина Басара-Тиліщак, Ірина Василик
Назва:Календар «Адвокати – письменники 2020»
Видавництво:"Манускрипт-Львів"
Рік видання:2020
Сторінок:14
Рецензія:Шановні Колеги!

До Вашої уваги пропонуємо Календар на 2020 рік, який розкриває надзвичайно цікаву сторінку з історії української адвокатури, - літературну діяльність наших колег попередніх поколінь.
Адвокатура і література мають багато спільного. Юридичний досвід завжди допомагав письменникам, які за фахом були адвокатами, оскільки вони мали справу, в першу чергу, з людською психологією, розумінням мотивів правопорушень з метою вибудовування стратегії і тактики захисту клієнтів. Фабули справ не в поодиноких випадках ставали письменницьким багажем, який накопичувався і проникав у твори. У них дізнаємося про стан і розвиток адвокатури, дотримання професійної етики, дисциплінарну відповідальність, традиції адвокатури певного періоду. Це має для нас не тільки літературну, а й професійну цінність, тому дослідження в цьому напрямку потрібно тільки поглиблювати.
Випускники юридичних факультетів українських вищих навчальних закладів ставали літераторами (Анна Ахматова, Київ), філософами (Микола Бердяєв, Київ), навіть, претендентами на Нобелівську премію (Лев Шестов –Київ, Максим Ковалевський – Харків). Адвокати-письменники, які представлені у Календарі, творили на переломі ХІХ-ХХ століть, у період національного відродження, і, в першу чергу, були професіоналами своєї справи, а також дієвими у громадській сфері, входили до еліти адвокатури. Такий підхід повчальний і сьогодні просто необхідний.
Віднайдені матеріали про адвокатів-письменників свідчать про те, що адвокатська корпорація завжди була багатою на талановитих особистостей. Їхня творчість розвиває і підживлює, підштовхує до пошуку задля розвитку і примноження здобутків адвокатської спільноти.

Лідія Ізовітова,
Голова Національної асоціації
адвокатів України,
Ради адвокатів України


***
Адвокати, крім своєї професійної діяльності, займалися громадською роботою, політичною, кооперативною, просвітницькою діяльністю, а обдаровані особистості ставали письменниками, поетами, митцями. Така тенденція була поширеною і у Європі, коли адвокати брали участь у літературних процесах, а то й повністю переходили з юридичної професії у літературу.
Юридичній спільноті відомі випадки переходу від адвокатської до літературної діяльності європейських класиків, зокрема, у Франції (Вольтер, Жан-Батіст Мольєр, Оноре де Бальзак), Великобританії (Чарльз Діккенс, Вальтер Скотт), Німеччині (Йоганн Вольфганг фон Гете). Однак, досі ми мало знаємо про українських адвокатів-письменників. Цю прогалину заповнив Центр досліджень адвокатури і права НААУ, розпочавши пошук провідних адвокатів, які своєю творчістю здійснили вагомий внесок у розвиток української літератури. Як показують факти, українські адвокати не залишали професію, а вдало поєднували адвокатську та літературну діяльність.
Надзвичайно приємно констатувати, що літературна спадщина адвокатів увійшла до скарбниці української літератури і їхні твори вивчаються у школах. Щиро бажаю сьогоднішнім колегам брати приклад з адвокатів минулих поколінь, ознайомитися з їхньою творчістю, яка може надихнути на написання власного роману, повісті чи поезії.

Валентин Гвоздій,
Заступник Голови Національної асоціації
адвокатів України, Ради адвокатів України


***
До адвокатської професії за покликанням долучалися особистості, які були не тільки професіоналами у своїй справі, а всебічно обдарованими й талановитими людьми. Вони змогли реалізувати свій талант у літературі, музиці, мистецтві. Мабуть, найближчою творчою нивою для адвокатури було письменництво. Історичні романи, повісті та оповідання, соціально-психологічна проза, лірична поезія, пісні, гумор і сатира та, навіть, словники – ось неповний перелік жанрів, в яких залишили свій творчий слід адвокати-письменники, представлені у Календарі Національної асоціації адвокатів України на 2020 рік.
Постійно у контакті з людьми, стикаючись з їхніми життєвими ситуаціями у правовому полі, щоденно адвокатська праця давала чимало сюжетів для творчості. Відтак, адвокати-письменники Андрій Чайковський, Лесь Мартович, Марко Черемшина мали у своєму літературному доробку низку творів-замальовок «з судової зали».

Водночас, майстерне володіння словом, яке було вкрай необхідне у професії, дозволяло адвокату-письменнику відволіктися від поточних справ, зануритись у зображення подій минувшини чи любовних переживань своїх героїв, сюжетні лінії яких бралися з історії чи повсякденного життя. Адвокат Осип Назарук став відомим письменником, написавши історичну повість «Роксоляна», яка й сьогодні має багатотиражні перевидання і стала основою для сценарію телесеріалу. Адвокат Григорій Данилевський був автором наукових етнографічних розвідок й історичних повістей, а також став засновником художньо-промислового музею у Харкові. На історичну тематику писав і адвокат в Одесі, а також перший голова одеської «Просвіти» та видавець популярної української літератури Михайло Комаров.
На сторінках Календаря представлено гроно адвокатів-поетів: романтичний буковинець Теодот Галіп, патріотичний галичанин Франц Коковський і несподівано ліричний слобожанин Микола Міхновський, який у 1900 році у Харкові обгрунтував ідею політичної незалежності України.

Адвокат-письменник і перший українець – міський голова Тернополя Володимир Лучаковський не тільки перетворив Тернопіль у модерне європейське місто, запровадивши у ньому електричне освітлення, каналізацію, телефонну мережу, але також активно творив і поширював українське письменство народною мовою – писав оповідання, вірші, п’єси, перекладав польських і німецьких драматургів, щоб відбулися прем’єри Міцкевича і Фредра на українській театральній сцені.
Адвокати-письменники Олександр Кониський і Кирило Трильовський – видатні постаті на ниві громадської праці, засновники потужних громадських організацій на початку минулого століття – праобразу Академії Наук – Товариства імені Шевченка (О. Кониський) та спортивно-патріотичного товариства «Січ» (К. Трильовський), залишили в історії Україні й два відомих гімни – духовний «Боже, великий, єдиний» та марш українських січових стрільців «Гей, там на горі Січ іде!».
Важливо підкреслити, що образ адвоката і сюжети судових засідань присутні у творах найвідоміших українських письменників. Професійна адвокатська діяльність змальована у творах Івана Франка («Перехресні стежки»), Лесі Українки («Адвокат Мартіан»), Михайла Коцюбинського («Сміх»), Панаса Мирного («Хіба ревуть воли, як ясла повні?»), Івана Карпенка-Карого «Хазяїн» тощо.
Представлені у Календарі зразки письменницької спадщини адвокатів мають важливе не тільки пізнавальне, а й мистецьке значення. Вони увійшли до золотого фонду української літератури, багато творів адвокатів входять до шкільних програм з української літератури.

Ірина Василик,
керівник Центру досліджень адвокатури і права,
проректор Вищої школи адвокатури
Національної асоціації адвокатів України
Обробка замовлень та консультації по телефону
з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 18:00.

Субота, неділя та свята — вихідні.
Відправка замовлень проводиться
з понеділка по п'ятницю з 10:00 до 18:00.

Варіанти доставки

  • Самовивіз у м. Київ
  • Нова пошта (згідно тарифам компанії)

Варіанти оплати

  • Карткою будь-якого банку
  • Через Приват24
  • Готівкою у терміналі Приватбанку

Увага:
при отриманні посилки в офісі транспортної компанії потрібно мати при собі паспорт (водійське посвідчення) та номер транспортної декларації! Ми надамо вам номер транспортної декларації після відправлення вашого замовлення.
Навчальні продукти для адвокатів