Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
09.11.2022

Заборона на міждержавне усиновлення іноземцями. Чи змінилась наразі ситуація?

Матеріал підготували Ганна Гаро, адвокат, медіатор, Голова Комітету з сімейного права НААУ, лектор ВША НААУ та Світлана Кухарук, помічник адвоката

Запитання: З початку війни була заборона на міждержавне усиновлення іноземцями. Чи змінилась наразі ситуація?

Відповідь: На початку березня було опубліковане повідомлення про те, що Нацсоцслужба не розглядає справи та не видає згоди/дозволи на усиновлення дітей іноземцями та громадянами України, які проживають за її межами. Тож упродовж першого місяця повномасштабного вторгнення усиновлення було призупинене. Ця процедура була недоступна і для українців, і для іноземців.

У квітні Верховна Рада України опублікувала повідомлення (https://bit.ly/3JzXhbY), у якому йшлося про те, що на період воєнного стану процедура усиновлення не змінювалася, і тому усиновлення відбувається на загальних підставах, з урахуванням норм національного законодавства.

Наразі усиновлювачами під час дії воєнного стану можуть стати як українці, так і іноземці. Процес усиновлення дітей в Україні як українцями, так і іноземцями, доволі ускладнений. Зокрема, через те, що в окремих регіонах, де відбуваються активні бойові дії, служби у справах дітей та суди тимчасово не здійснюють повною мірою своїх повноважень, а тому в цих регіонах неможливо організувати процес усиновлення.

Важливо зазначити, що, на відміну від процедури оформлення опіки та піклування родичами, яка тимчасово під час воєнного стану стала спрощеною, процедура усиновлення не може бути спрощеною, оскільки це порушить права дитини та не буде відповідати забезпеченню найвищих інтересів дитини. Тож пришвидшеної процедури усиновлення не існує. Є важливою детальна та ретельна перевірка кандидатів в усиновлювачі.

Отже, усиновити дитину в Україні, зокрема іноземцям, зараз можливо. Важливо те, що здійснити усиновлення можна лише на тих територіях, де немає активних воєнних дій, а служби у справах дітей та суди здійснюють свої повноваження повною мірою.