Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
13.05.2020

Остання практика Верховного Суду з питань звільнення з публічної служби

Вікторія Поліщук, адвокат, голова Комітету з трудового права НААУ, член Комітету з питань медіації НААУ,  медіатор 2015 рік став початком реформи поліції. Ця ж реформа ознаменувала початок звільнення працівників Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ шляхом скорочення штатів. Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам […]

Вікторія Поліщук,
адвокат, голова Комітету з трудового права НААУ,
член Комітету з питань медіації НААУ,  медіатор

2015 рік став початком реформи поліції. Ця ж реформа ознаменувала початок звільнення працівників Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ шляхом скорочення штатів. Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, упродовж трьох місяців могли бути прийняті на службу до поліції у будь-якому органі (закладі, установі) поліції (пункт 9 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію»). Працівники ж міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Реформа почалась майже п’ять років тому назад, але судові справи, що стосуються звільнення тривають і досі.
05 травня 2020 року Верховний Суд виніс постанову у справі № 802/280/16-а за позовом працівника до Казенного науково-виробничого об`єднання «ФОРТ» Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу про звільнення з роботи, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди, Суд зазначив, що працівник міліції, посада якого скорочена, може бути прийнятий на службу до поліції, за умови його відповідності вимогам до поліцейських, одним із двох способів:

* шляхом видання наказу про призначення за його згодою
* або шляхом проходження конкурсу.

І лише якщо особа відмовилася від усіх пропозицій щодо зайняття певних посад і не подала заяви (рапорту) про участь в конкурсі на зайняття певної посади, виникають підстави щодо звільнення особи за скороченням штатів. Оскільки після реорганізації Казенного науково-виробничого об`єднання «ФОРТ» Міністерства внутрішніх справ України в штатному розкладі вказаної установи були відсутні посади поліцейських, які б могли бути запропоновані працівнику, у роботодавця була відсутня можливість подальшого використання на службі старшого сержанта міліції як міліціонера роти охорони Казенного науково-виробничого об`єднання «ФОРТ» Міністерства внутрішніх справ України.

Відтак, неможливість подальшого використання працівника на службі є законною підставою для прийняття наказу про його звільнення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 13.11.2019 року у справі № 802/279/16-а.
Детальніше про усю останню судову практику з питань звільнення з публічної служби Вікторія Поліщук буде розповідати на вебінарі «Звільнення з публічної служби».

Реєстрація за лінком https://www.hsa.org.ua/vebinar-zvilnennya-z-publichnoyi-sluzhby/