Вища школа адвокатури НААУ
Курси з підвищення кваліфікації адвокатів
Telegram
0 800 300 282
дзвінок безкоштовний
Новини
30.04.2020

5 порад під час звернення до народного депутата України

Вікторія Поліщук, голова комітету трудового права НААУ, адвокатка, медіаторка, лекторка ВША НААУ Під час надання правової допомоги кожен адвокат використовує усі законодавчі можливості, аби захистити інтереси свого клієнта. Одним із таких механізмів є звернення до народного депутата України. У той же час, помилки під час звернення до народного депутата України можуть звести нанівець усю роботу […]

Вікторія Поліщук,
голова комітету трудового права НААУ,
адвокатка, медіаторка, лекторка ВША НААУ

Під час надання правової допомоги кожен адвокат використовує усі законодавчі можливості, аби захистити інтереси свого клієнта. Одним із таких механізмів є звернення до народного депутата України. У той же час, помилки під час звернення до народного депутата України можуть звести нанівець усю роботу адвоката. Окрім того, часто адвокати звертаються і як фізичні особи, але не в статусі адвоката задля вирішення конкретної проблеми. Про що потрібно знати, коли пишете звернення до народного депутата України? Які помилки найчастіше допускають наші колеги?

Ви звертаєтесь до народного депутата України, предметом відання якого не є Ваша проблема. Що це означає?

Усі народні депутати України реалізують свої повноваження через діяльність в комітетах. Про це говорить стаття 6 Закону України «Про статус народного депутата України» № 2790-XII у редакції від 20.03.2020 р. Діяльність у комітеті здійснюється за окремими напрямами законопроектної роботи (стаття 1 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» №116/95-ВР у редакції від 02.04.2020 р.). Предмет відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання міститься у Додатку до Постанови Верховної Ради України № 19-IX від 29.08.2019 р.

Відповідно, наприклад, якщо Ви звертаєтесь із проблемою регулювання ринку землі, то Вам потрібно звернутися саме до народного депутата України, який працює в Комітеті з питань аграрної та земельної політики. Не потрібно писати будь-якому відомому Вам народному депутату України, який не в курсі Вашого питання або проблеми. Оскільки, у такому разі народний депутат України, який працює, для прикладу в Комітеті з питань інтеграції України з Європейським Союзом, а питання стосується рейдерства землі, здійснить перенаправлення Вашого звернення до Голови Комітету з питань аграрної та земельної політики або запит може взагалі закінчитися відпискою, про те, що такий депутат не займається цими питаннями.
Рекомендації:
1.Продивитися Предмет відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання.
2.Визначити народного депутата України або декількох народних депутатів України, а можливо і увесь конкретний Комітет, і направити їм звернення.

Робити масову розсилку свого звернення до усіх народних депутатів України і ставити всіх депутатів в копію.

Масова розсилка – не заборонена. Однак, на практиці, коли народний депутат України отримує від Вас лист, який було розіслало електронною поштою усім народним депутатам України, то в результаті він розуміє, що можна зробити відписку. Оскільки, цей лист-звернення точно отримали його колеги, а тому «хтось» точно підготує відповідь.
У разі, якщо Ви зацікавлені отримати відповідь, яка Вам дійсно важлива і потрібна, то тоді персонально надсилайте тим депутатам, які зможуть допомогти у Вашій проблемі і це є предметом саме їхнього відання.
Рекомендації:
1.Не робити масову розсилку і ставити всіх народних депутатів України в копію.
2.Якщо і плануєте зробити розсилку усім депутатам, то у такому разі – надсилайте листи кожному окремо і персоналізуйте Ваше звернення.

Ви просите звернутися з проханням щодо втручання в конкретні кримінальні провадження

20.03.2002 р. у своєму рішенні № 4-рп/2002 Конституційний Суд України надав офіційне тлумачення положень статті 86 Конституції України, а також частини 2 статті 15 та частини 1 статті 16 Закону України «Про статус народного депутата України», де встановлено обмеження щодо реалізації народними депутатами свого права на депутатський запит і звернення, а саме: «Народний депутат України не має права звертатися до органів і посадових осіб, що здійснюють функції дізнання і досудового слідства, з вимогами і пропозиціями з питань, що стосуються проведення дізнання та досудового слідства у конкретних кримінальних справах».

Оскільки, рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання, остаточним і не може бути оскарженим, вважаємо, звернення народних депутатів України до органів і посадових осіб, що здійснюють функції дізнання і досудового слідства з вищезазначеними вимогами стосовно конкретних кримінальних справ можуть бути кваліфіковані як втручання у діяльність цих органів і посадових осіб.
Відтак, скоріш за все, народний депутат України, отримавши таке звернення, роз’яснить Вам положення рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2002 від 20.03.2002 р.
Рекомендації:
1.Народні депутати України не мають права втручатися в роботу органів і посадових осіб, що здійснюють функції дізнання і досудового слідства, з вимогами і пропозиціями з питань, що стосуються проведення дізнання та досудового слідства у конкретних кримінальних справах.
2.Використати інші способи захисту або звернення до інших органів.

Звернення до народного депутата України в соціальних мережах або засобах зв’язку

Звернення до народного депутата України – це не переписка. Багато як громадян, так і адвокатів звертаються на офіційні сторінки народних депутатів України в соціальних мережах із конкретним проханням.
Однак, кожен народний депутат України має офіційну адресу для листування та електронну адресу. Народний депутат України не зобов’язаний надавати Вам відповідь зі своєї офіційної соціальної сторінки.
Тож, якщо в період карантину Ви хотіли б звернутися до конкретного народного депутата України в онлайн-режимі, то потрібно зайти на сайт Верховної Ради України і направити звернення на його офіційну електронну адресу. Якщо ж Ви хотіли б надіслати лист поштою, то у такому разі потрібно обрати адресу Комітету, де працює народний депутат України.
Рекомендації:
1.Не писати будь-яких офіційних звернень до народного депутата України в соціальних мережах.
2.Надсилати звернення тільки на офіційну електронну або поштову адресу.

Звернення до народного депутата України має бути структурованим. Не потрібно писати по двадцять-тридцять сторінок тексту.

Краще зробити невеликий текст і зрозумілу прохальну частину, аніж великий текст, з якого не видно вимоги або прохання.
У переважній більшості звернення до народного депутата України виглядають як переказ подій, які жодним чином не прив’язуються до його повноважень.
Рекомендації:
1.Формувати звернення до депутата із врахуванням повноважень, які передбачені в Законі України «Про статус народного депутата України».
2.Не робити завеликі тексти і чітко прописувати прохальну частину.
Пам’ятайте, що правильно оформлене звернення – це вже половина успіху. У такому разі, звернення попаде до народного депутата України, який займається тими питаннями, про які Ви зазначили у своєму зверненні, а також буде вживати ті дії, про які Ви його ж і попросили.